Katër nxënës të një internati kanë vdekur, pasi kanë rënë në një liqen të akullt pranë Champagnole në Jura franceze. Drama ka ndodhur rreth 25 kilometra larg kufirit me Zvicrën

Tragjedi të mërkurën në Jura franceze. Gjatë një moti me akull, pesë nxënës të një internati në Jura franceze dalin nga rruga me makinën e tyre dhe bien në një liqen të akullt. Vetëm një pasagjer arriti të dilte nga makina që po fundosej të mërkurën pasdite dhe të jepte alarmin në aksidentin pranë Champagnole, raportoi transmetuesi BFMTV, përcjell portali Shtegu.

Drama ka ndodhur në Fontenu, mësoi BFMTV nga burime policore. Shoferi humbi kontrollin e mjetit të tij në një rrugë të akullt pasdite vonë, i cili më pas u përplas në liqenin Chalain.
Me gjithë përpjekjet më të mira të policisë dhe zjarrfikësve, katër nxënësit mbetën të vdekur. Viktimat ishin të moshës 15 deri në 19 vjeç dhe të gjithë konviktorë në shkollën e mesme në qytetin provincial të Champagnole.

Mes viktimave është edhe 19-vjeçarja Clara D., së cilës i pëlqente të luante futboll në një klub lokal. Ajo ishte gjithmonë shumë e sjellshme dhe gjithmonë e pranishme në eventet tona”, tha presidenti i klubit për “Voix du Jura”. Ai e pa për herë të fundit në dorëzimin e albumeve të Panini në dhjetor. Adoleshentes i pëlqente gjithmonë të organizonte gjërat dhe ishte gjithmonë e pranishme në takime.

Shokët e saj të skuadrës vajtojnë vajzën në Facebook. “Për Mbappen tonë në klub. Vajzat do ta kujtojnë hiperaktivitetin e saj në fushë apo edhe në mbrëmjet tona plot gaz. (…) Faleminderit për këta pak muaj në klubin tonë, nuk do t’i harrojmë kurrë këto momente me ju”.

Clara D. ishte gjithashtu anëtare e një klubi xhudo në të kaluarën. Ajo ishte luftarake dhe gjithmonë qeshte, sipas faqes së klubit në Facebook. “Nuk kemi fjalë për të shprehur pikëllimin tonë për këtë tragjedi”.

Aksidentit nuk i ka shpëtuar as hendbollisti Emmanuel U.. Babai i tij poston foto të shumta në Facebook ku tregon djalin e tij të ndjerë duke u marrë me sport. “Nuk jam mësuar të postoj mesazhe në rrjetin e `vjetër`, siç ka thënë Emmanueli im, por sot në mëngjes, me dorën që më dridhet, po postoj këto pak foto të pasioneve tuaja”.

Në makinë ka qenë edhe kolegu i tij hendbollisti, Frederic S., i cili nuk i ka shpëtuar aksidentit.
Ministri francez i Arsimit Jean-Michel Blanquer foli për një dramë dhe u shprehi ngushëllime të afërmve dhe miqve. Autoritetet e shkollës qëndrojnë pranë mjedisit të viktimave.
Siç tha prefekti David Philot për transmetuesin, rruga përgjatë liqenit Chalain ishte plotësisht e akullt dhe makina ishte jashtë kontrollit. Ndryshe nga pjesa tjetër e rrugës, në vendin e aksidentit nuk kishte pemë, ndaj makina u rrëzua. “Ne vërtet po përballemi me një dramë, të gjithë janë të shokuar”.

Makina është gjetur mëngjesin e së mërkurës, përcjell portali Shtegu. Policia ka nxjerrë makinën nga liqeni dhe më pas e ka larguar. Rruga nuk ka shërbim dimëror dhe për këtë arsye nuk pastrohet dhe as kripohet në muajt e ftohtë. Rruga të çon ndër të tjera në një kamping.

Një foto e trishtuar paraqitet përpara Kolegjit në Champagnole. Në gardhin e gjimnazit u varën lule, hidhërimi është i madh. Në zi janë edhe klubet sportive lokale. “Na mungojnë fjalët për të përshkruar sa të trishtuar jemi”, shkruan një shoqatë. “Mendimet tona janë me familjet”, thotë një tjetër klub.

Tashmë kanë nisur hetimet për rrjedhën e saktë të aksidentit. Sipas informacioneve, vetëm drejtuesi i mjetit ishte në moshë madhore.

Nxënësi i mbijetuar u dërgua në spital me hipotermi. Të vdekurit u gjetën dhe u transportuan në spital për identifikimin. Siç raportohet nga transmetuesi France Bleu, në shkollën e mesme në fjalë duhet të vendoset kujdesi psikologjik.