Me kokainë dhe pa patentëshoferi, Agron T. (20) ka drejtuar një makinë të vjedhur më parë dhe për pak sa nuk e shkeli një police zvicerane. Nga e hëna ai do të jetë para Gjykatës së Qarkut të Cyrihut, ndërsa atij i kanosen 16 vite grilave

Agron T. (20) përplasi një police (40) me makinë në Strichplatz në Cyrih, në shkurt të vitit 2020 dhe për pak e vrau atë shkruan “Blick”. Të hënën ai duhet të përgjigjet para Gjykatës së Qarkut të Cyrihut. Prokurori kërkon ta shohë pas hekurave për 16 vite.

Më 28 shkurt 2020, shqiptari i papunë me shtetësi zvicerane u fut në Strichplatz në Altstetten me tre shokë dhe të dashurën e tij të atëhershme. Ai ia kishte vjedhur më parë makinën të atit, një xhip Hyundai. Agron T. bile nuk e kishte as patentën e mësimit. Ish-e dashura (16-vjeçare në atë kohë) më vonë deklaroi se të gjithë ishin “në disponim të madh”, kishin konsumuar kokainë, alkool dhe kanabis. Dhe: Adoleshentët e droguar fotografojnë dhe filmojnë prostitutat. Ato denoncojnë grupin e çuditshëm tek policët civilë të pranishëm.

Policja është tërhequr zvarrë 16 metra dhe më pas është rrokullisur

Së bashku me kolegët e saj, policja e plagosur rëndë më vonë dëshiron të shikojë nga afër automjetin e dyshimtë. Dhe hap në anën e shoferit. Sipas ish-it të tij, Agron T. thërret: “Largohu!” – dhe shtyp plotësisht pedalin e gazit.

Kolegët e polices kanë mundur të shpëtojnë veten duke u hedhur anash, ajo kapet, bie mbi veturë dhe më pas në tokë. Por këmba e saj u fut në harkun e rrotës dhe ajo u tërhoq zvarrë gati 16 metra. Kur këmba e saj më në fund shkëputet nga rrota e përparme, makina tashmë po udhëton me 40 km/h. Policja përplaset sërish nga rrota e pasme.

Për një kohë të gjatë ajo qëndron pezull mes jetës dhe vdekjes, transmeton portali Shtegu. Dhe pëson lëndime të rënda të trurit: “Ajo ka një dhimbje koke të përhershme, të paktën prej vitesh, lëndime neurologjike me performancë të kufizuar, harresë dhe mbindjeshmëri ndaj zhurmës dhe plagë të dukshme në vendet e lëndimit”, thuhet në aktakuzë. Ajo gjithashtu humbi shqisën e nuhatjes. Ajo ndoshta nuk do të ishte kurrë në gjendje të ndiqte punën e saj në front dhe aktivitetet e saj të kohës së lirë (noti, çiklizmi, shëtitja e qenve). Sipas policisë së qytetit, ajo tashmë është në gjendje të punojë me kohë të pjesshme në zyrë.

Familja e Agron T. hesht për këtë vepër

Nuk ishte hera e parë që Agron T. drejtonte makinën e të atit. Dhe nuk ishte hera e parë që thuhet se ai pranonte vdekjen e njerëzve të tjerë, sipas aktakuzës: ai kaloi nëpër qytet disa herë me shpejtësi marramendëse, ndonjëherë mbi 110 kilometra në orë.

Prokurori publik në tërbim sheh, ndër të tjera, vrasje të shumta në tentativë, kërcënime të shumta me jetë dhe shkelje të rëndë të kualifikuar të rregullave të komunikacionit. Procesi është parashikuar të zgjasë disa ditë. Familja e Agron T. nuk dëshiron të komentojë për rastin.