Në nëntor të vitit 2019, shoferi i Porsche-s, Darko G. (47) i shoi tre jetë para tunelit Bözberg në Zvicër – vepër për të cilën tani do të vuaj burg për 6 vjet e gjysmë. Një lehtësim për djalin e të vdekurit, por asnjë dënim, sado i lartë qoftë, nuk mund ta kompensonte humbjen e tij.
Darko G. (47), të hënën hyri në sallën e përkohshme të gjyqit në Hausen AG si njeri i lirë, ai u largua nga ajo të mërkurën në pranga. Por ky është vetëm një ngushëllim i vogël për Ali Ekici (40), i cili humbi prindërit dhe kunatin e tij në përplasjen e tmerrshme përpara tunelit Bözberg në fund të nëntorit 2019.

“Jam i lehtësuar që më në fund duhet të shkojë në burg. Që nga aksidenti ai ka mundur të bëjë një jetë krejtësisht normale, madje ka qenë dy herë në Mal të Zi. Ishte shumë e vështirë për mua ta kuptoja”, thotë Ekici për gazetën “Blick”. Në fund të fundit, ai nuk mund të rrezikojë më askënd”.

Shoferi i Porsche-s, i cili me “të paktën 133 km/h” dhe “pa frena” dyshohet se u përplas në pjesën e pasme të një Renaulti të kuq dhe kështu shoi tre jetë, Gjykata e Qarkut në Brugg e shpalli fajtor për vrasje të shumta me dashje dhe e dënoi me 6 vjet e gjysmë burg dhe një dëbim pesëvjeçar nga vendi, duke marrë parasysh uljen e fajit.

Gjykata supozon qartë se përplasja ishte një tentativë vetëvrasjeje nga Darko G. Mirëpo, vetë ky e kishte mohuar këtë. Sipas gjyqtarëve të rrethit, kjo teori do të vërtetohej nga regjistrimi zanor i thirrjes së urgjencës që mësohet të ketë bërë bashkëshortja e drejtuesit të aksidentit vetëm pak minuta para përplasjes. Në të, ajo paralajmëroi se burri i saj donte të vriste vetveten dhe ishte aktualisht në makinë. Letra e mbajtur në Porsche është gjithashtu një tregues: Gjykata e konsideron këtë si një letër lamtumire. Kjo është arsyeja pse Darko G. me vetëdije dhe dëshirë pranoi të tërhiqte zvarrë njerëz të tjerë në vdekjen e tyre dhe kështu veproi qëllimisht.

Gjyqtarët kanë vendosur për momentin tre muaj paraburgim sigurie për shkak të rrezikut të arratisjes. Babai i dy fëmijëve, i cili kaloi shkurtimisht në sallën e gjyqit të martën, tani është prapa hekurave – edhe nëse vendimi nuk është ende i formës së prerë. “Kjo ishte një surprizë për ne”, tha avokati mbrojtës i Darko G. pas hapjes së vendimit për “Blick”, transmeton portali Shtegu. Mbetet për t’u kontrolluar nëse klienti i tij do ta çojë vendimin e shkallës së parë në gjykatën më të lartë.

Për Ali Ekicin është e qartë: “Më vjen mirë që tani është dënuar.Por asnjë dënim nuk është mjaftueshëm i lartë”. Pavarësisht se sa gjatë do të qëndrojë autori pas hekurave, prindërit e tij Naciye (55) dhe Mehmet Ekici (64 vjeç) dhe kunati i tij Bülent Kilic (42) nuk do të kthehen më.

“Zemra ime është thyer dhe jeta ime nuk do të jetë më e njëjta”, thotë ai me lot në sy. “Dhe pas vetëm 6 vitesh e gjysmë ai mund të kthehet në normalitet. Kjo është kohë shumë e shkurtër”.

Megjithatë, 40-vjeçari i është mirënjohës kryetarit të gjykatës për fjalët e tij të ndjeshme. Ai u dha të gjithë të afërmve shumën e dëmshpërblimit që kishin kërkuar. “Na mori seriozisht”, tha Ekici. Falë vendimit të asaj nate, ai nuk do të flejë më mirë se më parë: “Në fakt asgjë nuk ka ndryshuar. Prindërit dhe kunati im nuk do të kthehen më kurrë!”.