Haxhi Robin Krasniqi është shqiptari i parë kampion bote. Ai këtë qëllim e arriti në Gjermani.

Krasniqi e kishte nokautuar boksierin gjerman Dominic Bösel në raundin e tretë dhe ishte shpallur kampion botëror në versionet ëBA dhe IBO.

Qytetar nderi në disa vende, hero popullor në vendlindje dhe i ftuar në emisione televizive! Robin Krasniqi (34) ka qenë një yll i vërtetë i boksit, të paktën që nga nokauti i tij brutal. kundër Dominic Bösel (31 / Freyburg) në tetor 2020.

Dhe kjo paguhet për shitësin e trajnuar me pakicë! Përveç palestrës së tij në Gersthofen dhe një salloni akulloresh në Augsburg (“Robins”), ai kohët e fundit filloi linjën e tij të modës dhe shtesat dietike nën emrin e tij.

Krasniqi shpjegon: “Unë jam punëtor. Koha është ari për mua. Unë mendoj se është turp të shkoj në shtëpi dhe të fle. Duhet të bëj diçka”.

Kampioni i peshave gjysmë të rënda ende nuk e humb fokusin në ripërsëritjen e meëit të së shtunës (23.40/ARD) kundër Bösel, informon portali Shtegu. Kampioni Botëror IBO thekson: “Gjithçka e kam nën kontroll, nuk kam asnjë takim gjatë stërvitjes. Kjo ka përparësinë kryesore dhe asgjë nuk mund të më shpërqendrojë”.

Përkundër kësaj, Krasniqi që sot mendon për nesër dhe gjithashtu për njerëzit që janë më pak mirë!

Në muajin shkurt, ai ndërtoi një pus me ujë të pijshëm në Pakistan me donacionin e tij. Jrasniqi, i cili persoanlisht u arratis nga Kosova në Gjermani në moshën 17-vjeçare, shpjegon: “Unë do të doja të ktheja diçka. Nuk ka ndjenjë më të mirë sesa të ndihmosh dikë që me të vërtetë nuk ka asgjë. Kjo është vërtet e papërshkrueshme”.

Krasniqi, kampion me mendjemprehtësi biznesi dhe zemër të madhe, shkruan gazeta gjermane “Bild”.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nfEbIOmfFZQ