Policia dhe hetuesit doganorë holandezë ndaluan një jaht lundrimi me njëmbëdhjetë emigrantë nga Shqipëria, në brigjet e Detit të Veriut.

Dy kapitenët ukrainas u arrestuan nën dyshimin për kontrabandë njerëzish, tha të shtunën policia kufitare, informon portali Shtegu.

Anija që u zhvendos nga Ouddorp në Seeland ishte duke shkuar drejt Britanisë së Madhe. “Kohët e fundit, disa anije me vela janë ndaluar nga kontrabandistët e njerëzve në brigjet holandeze”, tha një zëdhënës i policisë për agjencinë holandeze të lajmeve ANP. Britania e Madhe është praktikisht gjithmonë destinacioni i emigrantëve.

Fillimisht, ata u përpoqën të hipnin në anije kontejnerësh në portet e IJmuiden, Hoek van Holland ose Rotterdam. Tani, sipas policisë kontrabandistët e njerëzve po përpiqen gjithnjë e më shpesh me anije me vela.