Një sihariq për kuzhinerin shqiptar nga St. Galleni: Agron Lleshi i entuziazmon mysafirët e tij në restorantin “Jägerhof”. Tani, nga “GaultMillau” ai është zgjedhur “Kuzhinieri i muajit” dhe ka 17 pikë të tjera në vlerësim!

“Jägerhof është një pikë e nxehtë e kuzhinës në St. Gallen dhe shefi i saj është një mikpritës verbërisht i gëzuar, magjepsës dhe një kuzhinier jashtëzakonisht i talentuar. Plot fuqi dhe ide, Agron Lleshi nuk kursen përpjekje për të përgatitur freskët gjithçka personalisht, pavarësisht sa komplekse dhe e pazakontë është. Kujdesi, shija dhe aftësia i kanë fituar atij shumë simpati dhe një bazë në rritje të adhuruesve”, informon portali Shtegu.

Nga ana tjetër, Agroni pohon “Shumë falënderime për ekipin tim dhe mysafirët tanë të mëdhenj që e nëjnë të mundur një sukses të tillë”.

Menyja kryesore dhe klasikët e First Class. Përveç një menuje të sofistikuar të kuzhinës së lartë që gjithashtu i bën të lumtur vegjetarianët, ai gjithmonë vendos klasikë të First Class në menu, të cilat janë jashtëzakonisht të popullarizuara te mysafirët. Vlerësimi GaultMillau: 17 pikë.

Përpos specialiteteve “Chaschüechli”, “Taleggio-Agnolotti & tagliatelle”, “ëienerschnitzel”, në menynë e tij është edhe trileçja shqiptare, njëë me karrota me krem ​​nougat, akullore kajsi dhe kajsi reçel, absolutisht bindëse! Ekziston edhe një krem ​​maskarpone me manaferra dhe trileçe, një tortë me lëng qumështi shqiptar që të krijon varësi. Shoqërimi i verës ishte perfekt: bodrumi përmban verëra të shkëlqyera, veçanërisht nga Zvicra dhe vendet fqinje. Një gamë e madhe pralinash shtëpiake për kafe të fortë dhe të shijshme, rrumbullakosën festivalin gustator. “Jägerhof” është një fat i mirë për Gallusstadt, tani edhe me tavolina jashtë, dhe me çmimet që janë reale.