Për ekipin kombëtar danez, ndeshja e dytë e Kampionatit Europian do të zhvillohet sot kundër Belgjikës. Është paraqitja e parë pas ngjarjes dramatike të yllit të mesfushës Christian Eriksen (29) në ndeshjen e parë.

“Do të luajmë për Christianin”, tha ish-profesionist i Bayernit, Pierre-Emile Höjbjerg (25) para kthimit të danezëve në stadiumin ku Erikseni pësoi një arrest kardiak të shtunën e kaluar. Ndërkohë, ylli i Interit po bën më mirë përsëri dhe të gjithë po presin një mbrëmje emocionuese në Kopenhagë, para 25 000 tifozëve në ndeshjen e parë pas rrëzimit së tij.

Yjet e të dy skuadrave kanë planifikuar diçka të veçantë për minutën e dhjetë të lojës, siç zbuloi të mërkurën ylli i Belgjikës Romelu Lukaku (28), transmeton Shtegu. Sulmuesi dhe kolegu i klubit i Eriksenit: “Do ta hedhim topin jashtë fushës për ta ndërprerë lojën”. Në minutën vijuese, të gjithë tifozët dhe lojtarët në Parken Stadium do të duartrokasin për Eriksenin, për një minutë.

Lukaku kishte deklaruar se ai qau shumë pas dramës së Eriksenit.