Në qendër të Hanoverit në Gjermani, të enjten u qëllua për vdekje një 30-vjeçar. Siç tregojnë hetimet, ai thuhet se është viktima e pafajshme e një konflikti të vjetër disa javë më parë

Një 30-vjeçar u qëllua për vdekje në Hanover të enjten pasdite, përderisa po udhëtonte nëpër qendër të qytetit me Porsche Cayenne të tij të zezë. Armin N. vdiq për shkak të një plumbi që ishte shkrepur nga një automjet tjetër. Tani detaje të reja po dalin në dritë: Pas aktit është një akt hakmarrjeje për shkak të një sherri që ndodhi disa javë më parë.
Gazeta “Bild” e ka inskenuar rrjedhën e ngjarjeve: Shqiptari nga Kosova, Armin N. la qenë duke drejtuar makinën e tij Porsche me një të afërm të ngushtë 45-vjeçar. Kur të dy personat arritën në kryqëzimin në rrugën Arndtstrasse, ata u ndalën në një semafor prapa një Mercedesi të bardhë.

Shoferi 45 vjeçar në Porsche, një kontraktor ndërtimi, njohu menjëherë makinën e bardhë me targë bavareze: disa javë më parë ai dyshohet se ishte përfshirë në një zënkë të përgjakshme me shqiptarë të tjerë nga mjedisi në Langenhagen. Flitet se atij ia kishin thyer dhëmbët, informon Shtegu. Kur 45-vjeçari të enjten e pa Mercedesin, ai ka dashur të hakmerrej për lëndimet e tij: ai doli nga Porsche dhe theu dritaren e përparme të Mercedesit me një objekt.

Pasagjerët e makinës së bardhë reaguan me të shtëna armësh, siç i thanë dëshmitarët okularë policisë. Një plumb goditi Armin N. 30-vjeçari u rrëzua i vdekur mbi timon, Porsche po lëvizte në mënyrë të pakontrollueshme nëpër kryqëzim derisa ndaloi në një shenje të trafikut. Pasagjerët e Mercedesit lanë makinën e tyre dhe ikën. Që atëherë policia është në kërkim të tyre.

Siç raporton “Bild”, Armin N. nuk është një fletë boshe: Në mars të vitit 2017, ai vrau një 25-vjeçar nga Maqedonia e Veriut në Hanover në një mosmarrëveshje për një grua. Gjatë konfrontimit, N. kishte pësuar plagë të forta me thikë dhe, nga ana tjetër, kishte shtënë me armë përreth tij.

Gjykimi për vrsasje më vonë ishte anuluar kundër N., pasi prokuroria publike e vlerësoi si vetëmbrojtje. Më pas, atij iu dha tetë muaj provë për posedim të paligjshëm të armëve.