Të qeshurat e tij ngulfatëse, Juan Joya Borjas e bënë një nga komikët më të njohur jo vetëm në Spanjë. Edhe në shumë vende të botës, ai u bë një fenomen në internet. Tani “El Risitas” ka vdekur në moshën 65-vjeçare.

Komediani spanjoll, Juan Joya Borja alias “El Risitas”, vdiq në moshën 65-vjeçare në një spital në vendlindjen e tij Sevilla. Spitali Virgen del Rocío ka konfirmuar raportet e mediave.
Miku i tij i ngushtë Francisco Beltrán tha: “Ai ishte shumë i zbehtë, u bënë edhe disa analiza dhe më pas, të mërkurën ai vdiq nga dështimi i zemrës. Nuk ishte koronavirusi, pasi ishte vaksinuar.” Sipas “El País”, sëmundja kardiovaskulare e Joyas tashmë kishte rezultuar në këmbën e komikut që duhej të amputohej shtatorin e kaluar.

Aktori i humorit ishte më i njohur për të qeshurën e tij të lartë, duke u ngulfatur dhe pa dhëmbë, informon Shtegu.com. Në atdheun e tij, Joya është shfaqur në televizion që nga viti 2000. Ai fitoi famë ndërkombëtare pasi një fragment nga një program televiziv me të u ngarkua në internet. Në video, me përshtatje të vazhdueshme të ngulfatjes, ai tregon se si ai e lidhi njëherë tiganin për paella në plazh si ndihmës kuzhinier në mënyrë që ato të laheshin të pastra në det. Por batica erdhi natën dhe i lau të gjithë përveç njërin. Kjo video është parë me miliona herë.

Përveç kësaj, klipi u tjetërsua për tema të tjera të panumërta në shumë vende, përfshirë edhe trojet shqiptare, duke siguruar tekstin origjinal spanjoll me titra krejtësisht të ndryshëm. Në të shumtën e rasteve, qëllimi ishte përqeshja dhe kritikimi i politikanëve, kompanive apo shoqatave.