Me të mbërritur në Ibizza, dy persona janë arrestuar. Ata nuk kanë dashur të vendosin maska ​në fluturimin e Kompanisë holandeze KLM dhe sulmuan pasagjerë të tjerë.

Dy refuzues të maskave u rebeluan në një fluturim të KLM nga Amsterdami për në Ibiza dhe u arrestuan nga forcat spanjolle të sigurisë pas aterrimit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Shtegu.com. Të dy burrat nuk pranuan të vishnin maska ​​gjatë fluturimit të premten dhe sulmuan verbalisht dhe fizikisht pasagjerë të tjerë, tha një zëdhënës i KLM për agjencinë holandeze të lajmeve ANP të dielën. Të dy burrat ishin të dehur dhe ishin mbajtur nën kontroll nga udhëzimet e pilotit. Me këtë rast kanë ndihmuar edhe pasagjerët.

KLM konfirmoi kështu një raport nga transmetuesi AT5, i cili tregoi një sekuencë video me një përleshje të egër në bordin e avionit. Njëri nga dy rebeluesit mund të shihet me pjesën e sipërme të zhveshur të trupit në avion, ai është i grushtuar në fytyrë nga një pasagjer tjetër dhe menjëherë pas kësaj, udhëtarët e tjerë e shtypin atë poshtë në dysheme në rripin e mesëm. Siç i tha KLM transmetuesit, siguria në bord nuk ishte në rrezik. Askush nuk u lëndua ndjeshëm.