Pas një kohe të turbullt në të cilën Mirdita Thaqi (38) humbi pothuajse gjithçka, si në aspektin privat ashtu edhe në atë profesional, ajo luftoi përsëri dhe u ngrit në majë. Armët e saj: ëmbëlsira dhe sende të tjera të mira

Mirdita «Miri» Thaqi (38) lëviz ritmikisht nën tingujt e këngëve shqiptare, duke regjistruar veten. Zvicerano-shqitarja e gjatë 163 cm prezanton me krenari ëmbëlsirat e saja të shtëpisë – përfshirë edhe shije të tjera – në Instagram ajo ka mbi 92,000 ndjekës të saj. “Asnjëherë nuk kam menduar që kaq shumë persona do të interesohen për punën time”, thotë Miri. Një vështrim i ndjekësve të tyre tregon se shumica janë shqiptarë nga Zvicra. «Unë jam mbretëresha e tortave me shqiponjë dykrenare. Sigurisht se nuk pjek vetëm për shqiptarët».

Tortën e saj më të çuditshme prej saj e porositi një zviceran: «Ai donte që t`ia piktuoja në tortë prapanicën e të dashurës së tij. Ajo nuk ishte shumë e kënaqur, megjithatë e kafshoi një copë të saj”. Më me dëshirë, ajo preferon të pjekë ëmbëlsira me një prejardhje emocionale, siç është një rast kur përmes tzortës t`i tregojë një personi se do të bëhej për herë të parë baba pas shumë vite. «Ai qau, edhe unë qava. Kjo vazhdoi për disa minuta».
Miri shfaqet e fortë, e pavarur dhe e lumtur, ndërsa ajo kujton për një tryezë prezantimesh në ekspozitën e kompanisë së saj “Miri from mybaguette” dhe e pi kafen e saj. Por nuk ishte gjithmonë kështu: «Ishte një rrugë të gjatë deri këtu. Për 19 vite me radhë kisha hequr dorë nga vetvetja». Ajo flet për martesën me ish-burrin e saj. «Unë isha kozmopolite, doja më shumë dhe u lirova pak më tepër. Por ai gjithmonë donte që unë të tërhiqesha».
Ajo bën një pushim të shkurtër. Sytë i mbushen me lot. “E vetmja gjë e shkëlqyer nga ajo kohë është djali im (15)”. Më të këqijat ishin fyerjet: “Si një grua unë nuk vleja asgjë në sytë e tij”. Pastaj erdhi dita që ndryshoi gjithçka, filloi procesi i ndarjes.

Ajo e gjeti shpejt apartamentin e saj. «Kur ​​u futa brenda, mund ta shtroja vetëm një qilim. E shtrova në mes të dhomës së ndenjes, u ula atje, qesha dhe qava, ndjeva trishtim dhe lumturi në të njëjtën kohë. Hidhërim sepse kisha humbur kaq shumë vite dhe lumturi sepse më në fund isha e lirë dhe mund të isha vetë».

Kjo ndodhi në vitin 2018 – ndoshta gjëja më e vështirë në jetën e saj deri më tani. “Ish shefi im pësoi një sulm në zemër në atë kohë dhe pas shumë vitesh ne duhej të mbyllnim biznesin tonë `baguette`”. Në vend që të hiqte dorë, Miri filloi të piqte ëmbëlsira në shtëpi, informon Shtegu.com. Në fund të fundit, ajo katapultoi një tortë shumë specifike nga askund në Back Olympus: “Me të vërtetë doja të piqja një tortë për përvjetorin e pavarësisë dhjetëvjeçare të Kosovës”. Ajo tundi lugën vonë në mbrëmje. Pak para se të shkonte në shtrat, ajo vendosi fotografi të tortës në Instagram. «Kur ​​shikova celularin në mëngjes, nuk mund t’u besoja syve. Mijëra e ndanë tortën time në mediat sociale, përfshirë Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin».

Ndërkohë, Miri njihet si mbretëreshë e tortave. Sidoqoftë, suksesi i saj nuk e ndau, pasi disa persona – veçanërisht shqiptarë – e kanë akuzuar atë: “Unë punoj ditë e natë për suksesin tim dhe kam qëndruar me këmbë në tokë”. Qëllimi i saj tjetër: Të nxjerrë librin e saj për gatim. Dhe në aspektin privat? «Do të më pëlqente të kisha atë ndjesi të veçantë ndjesi shpimi në barkun tim dhe dikë pranë. Por nuk mendoj se ka dashuri për mua. Ose mbase kam shumë torta nëpër kokë”, thotë Miri dhe qesh me gjithë zemër.

Për hir të Festës shtetërore zvicerane, 1 Gushtit, Miri ka përgatitur një tortë të 1 Gushtit duke vallëzuar përmes «Es Burebübli».

View this post on Instagram

. . Dankeschön @20min.ch 🇨🇭🇨🇭🇨🇭🇨🇭 . . Asnjeher nuk kam punu për të arritë FAMË! Kam punu gjithmon me ❤️ e përkushtim ndaj punes sime! Kam marrë shumë kritika për prezantimin e punês sime, po asnjeher nuk jam ndalë se nuk më ka interesu kjo pjesë, sepse kjo jam unë kjo është Miri ne realitet ashtu dhe në Instagram! Nuk dua ta prezantoj një femer perfekte, qe nuk egziston ne realitet. Kur me thojne a ben reklam tortes a po vetes??? As vetes as Tortes, po jetes! Pse përzin privatësin me punen? Sepse unë jam puna dhe jeta ne një. Jeta ime gjeti kuptimin në një artë qe ma dhe zoti ne vitet e vona te jetes sime, jo qysh ne rinijë. Unë kam urryer kuzhinen…Sotë ësht krejt ndryshe! Sotë më del gjumi natën dhe shohë nje torte te zbukurume para syve. Kam nje Tortë të zbrazur ne tavolin pa ide, si te fillojë, po tjetrin sekondë e shohë torten e vizatume para syve te mi. Dalë ne shetitje dhe kaloj parqet me lule, midis atyre lulev shohë embelsirat, tortet! Dikush mendon se jam e qmendur! Porë nuk është qmenduri, ketë ma dergojë ii madhi Zotë, qe jam shum falimderuse për ketë dhunti të veqant qe nuk e ka gjdokush! Muzika, qka të them per muziken ne sfondë!!! Muzika esht shpirti im qe ma kthen buzëqeshjen edhe pse shpirti vajton, muzika ma gryn dhimbjen ne zemer dhe më ben te lumtur edhe pse malli, hallët e brengat e jetes i kam si gjdo njeri nga ju! Unë nuk mbajë zi, unë mërzin e kaloj me muzik e melodi shqipe, ashtu qysh kam lindë shqiptare dhe ashtu du te vdes! E Zvicrren e Falimderoj qe më dha mundsin ti bej endrrat e mia realitet, Falimderioj Baben dhe Nanen time qe me edukuan ta kqyr drejtimin tim, te ndihmoj ku mundem e mos ta shaj as përul asnjë ne ketë rrugë kalimtare! Falimderoj secillin prej juve, në Instagram, se pa ju nuk do isha sotë ku jam! Falimderit për gjdo mesagjë, koment dhe like. Mundohëm te pergjigjem po nuk kam chanca se shum jan bere, e jo pse kam rritë mendjen se jam dikushi… betohem ne Zotë se kurrë nuk do të ndodh kjo, se nuk më ka hijë kjo gjë…ju dua pa mas❤️Miri . . #20minuten#heimat#torte#cake#heidi#schweiz#suisse#switzerland#switzerland#cakeworld#cakeart#cakeideas#instagram#frommiriwithlove#mirifrommybaguette#ilovemyjob

A post shared by Mirdita Thaqi (@mirifrommybaguette) on