Novak Gjokoviqi është infektuar gjithashtu me koronavirusin gjatë turneut të tij në Adria-Tour. Rrjeti është zemëruar me veprimet e tij dhe ka reaguar ashpër me tenistin serb.
Novak Gjokoviqi pësoi humbje të rëndë në turneun e tij në Adria-Tour. Numri 1 botëror serb në tenisin e meshkujve, të martën njoftoi se ai ishte infektuar me koronavirusin. Edhe bashkëshortja e tij Jelena u testua pozitive. Para Gjokoviqit ishin infektuar Grigor Dimitrov, Borna Coric dhe Viktor Troicki.

Persona të ndryshëm në Twiter e kanë komentuar këtë situatë. Ata e konsiderojnë disproporcionale që Gjokoviq e bëri këtë turne dhe nuk u përcjell distanca sociale. Profesionisti australian i tenisit Nick Kyrgios, i cili paraqitet gjithnjë si një djalë i keq, ka shkruar se është lutur për të gjithë lojtarët e infektuar me Covid-19. Dhe në adresën e Gjokoviqit, ai tha se ai nuk duhet ta akuzojë atë kurrë, për të gjitha veprimet e papërgjegjshme dhe të marra. Ajo që ai i bën, i ka tejkaluar të gjitha, informon Shtegu.com.
Përdoruesi Charles ëatts ka shkuar një hap më tej. Ai ka shkruar se Novak Gjokoviqi poe tërhiqte vëmendjen për të fituar Çmimin “Award Idiot 2020”.

Mirëkuptim për veprimin e tij nuk ka treguar as përdoruesi «Informarenales». Ai e akuzon “Gjocovid”-in për “papërgjegjësi” dhe “mungesë empatie”. Ai gjithashtu postoi një foto të tenistit, koka e të cilit u zëvendësua me imazhin e virusit Covid 19.

Edhe Diego Maradona ka folur për të, duke e cilësuar si “një të marrë”.