Pas një sulmi dy vite më parë në stacionin e trenit në Olten, një kosovar 24-vjeçar është akuzua për vrasje me dashje. Prokurori i Solothurnit e akuzon kosovarin se ka plagosur rëndë një person me thikë. Zyra e prokurorit beson se i dyshuari ka provuar të godasë me thikë burrin me disa plagë me thikë, në mosmarrëveshjen në mbiklaimin e stacionit më 21 prill 2018. Viktima pësoi lëndime të rrezikshme për jetën dhe ishte nën kujdes mjekësor për një kohë të gjatë.

Atëbotë, i akuzuari u arrestua në vendngjarje, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Shtegu.com. I akuzuari ndodhet në paraburgim, siç tha prokurori të enjten.
Ende nuk është përcaktuar data e seancës kryesore para Gjykatës së rrethit të Olten-Gösgen.