Gati 44,000 tifozë ndoqën ndeshjen e Ligës së kampionëve, nga mesi i shkrutit midis Atalanta Bergamo dhe Valencia. E gjithë kjo me pasoja shkatërrimtare.

Është “ëuhani i Europës”: Bergamo u shndërrua në epiqendër të pandemisë së koronavirusit. Që nga 22 marsi, qyteti nga Lombardia dhe rrethinat e tij numëruan 5,869 të infektuar dhe gati një mijë të vdekur. Imazhet e kamionëve ushtarakë që mbajnë arkivole jashtë qytetit ilustrojnë në mënyrë drastike seriozitetin e situatës. Pse virusi këtu është përhapur aq shumë?

Fillimisht, epidemiologët u përqendruan në spitalin e rrethit të Alzano Lombardo në kërkim të arsyeve të katastrofës. Dy rastet e para Covid-19 u regjistruan atje në 23 shkurt. Menaxhimi i spitalit të vogël e nënvlerësoi rrezikun dhe mezi merrte masa speciale. Pas pak, infermieret, mjekët dhe vizitorët u infektuan dhe bartën virusin midis të njohurve të tyre.

Krahasimi i çështjeve të konfirmuara të Covid-19 në Lodi dhe Bergamo, 24.2.-13.3. Lodi urdhëroi mbylljen në 23 shkurt, Bergamo vetëm në 8 Mars.

Por përveç kësaj klinike, një ngjarje po vjen gjithnjë e më shumë në fokusin e shkencëtarëve, e cila kishte sjellë gëzim në rajonin e tronditur pak para shpërthimit të pandemisë: Më 19 shkurt, ekipi i kategorisë së parë italiane Atalanta Bergamo, u takua në ndeshjen e parë të raundit të Ligës së kampionëve në të gjashtëmbëdhjetën e finales me klubi spanjoll Valencia. Lojë nuk u zhvillua në stadiumin e caktuar në Bergamo, i cili nuk plotëson kërkesat e Uefa, por në San Siro në Milano, stadiumi më i madh në Itali, 60 kilometra larg.

Loja ishte një “festival”, siç e quajtën disa gazeta italiane: Atalanta – që është në provincën e Bergamos llogaritet si një ekip kombëtar jozyrtar – fitoi ndeshjen 4-1 dhe krijoi kushtet më të mira për pjesëmarrjen e tyre të parë në çerekfinalen e Ligës së kamionëve. Rreth 44,000 tifozë entuziastë të “Dea” (“Zonja”), siç njihet ekipi, ranë në krahët e njëri-tjetrit në këtë “natë magjike” në stendat e stadiumit të Milanos. Por jo vetëm që ndahej gëzimi, siç u konstatua tani – festivali i futbollit ishte një festival i koronavirusit.

“Mund të themi se Atalanta-Valencia ishte ‘loja zero'”, tha Francesco Le Foche, drejtori i departamentit të infeksionit dhe sëmundjeve tropikale në spitalin Umberto I të Romës, Francesco Le Foche, për Corriere dello Sport, informon Shtegu.com. Imunologu sqaroi se kishte një lëshim shumë të shpejtë të sasive të mëdha të grimcave të virusit. Kjo shpjegon anomalinë e Bergamos – numri jashtëzakonisht i lartë i 19 rasteve të Covid 19 në këtë krahinë.

Fabiano Di Marco, drejtor i departamentit të sëmundjeve pulmonare në spitalin “Papa Giovanni XXIII” në Bergamo, për “Corriere della Sera” se Atalanta-Valencia ishte një “bombë biologjike”. Dhjetëra mijëra tifozë nga Bergamo hipën në Milano me autobus, tren ose makinë, u ulën pranë njëri-tjetrit në metro, hëngrën dhe pinë së bashku dhe festuan fitoren pas lojës. Dhe ata u vëllazëruan me tifozët e Valencias, 2500 prej të cilëve gjithashtu kishin ardhur këtu. Kishte disa masa parandaluese, por vështirë se dikush i ndiqte.

«Detonatori për infeksionin në Bergamo mund të ishte eksodi i 45,000 bergamas në Milano për AtalantaValencia në 19 shkurt. Është rikonstruktuar që tashmë ka pasur disa raste të infeksionit si në Valencia ashtu edhe në provincën e Bergamos. Pastaj shpërthimi i infeksioneve».

Për Le Foche është e qartë se në mesin e tifozëve të panumërt që nuk donin ta humbisnin këtë «ndeshje historike», kishte edhe shumë transportues të koronavirusit që nuk kishin ende simptoma. Ndoshta edhe disa tifozë u përzunë në Milano, të cilët ishin pak të etur, por tashmë kishin ndonjë biletë për hyrje, thotë imunologu. “Shtrëngimi, ulërimat, euforia dhe përqafimet”, do të kenë favorizuar përhapjen e virusit. Ka të ngjarë që kjo ndeshje ka qenë njëri nga disa faktorë që shkaktuan makthin e Bergamos.

Fakti që ata që ishin përgjegjës, nuk e lanë takimin të luhej në një stadium të zbrazët ishte ajo që Le Foche e quajti “çmenduri në retrospektive”. Në atë kohë, më 19 shkurt, megjithatë, gjërat nuk ishin mjaft të qarta. “Sot do të ishte e paimagjinueshme.”

Ndeshja e dytë më 10 mars nuk u anulua për arsye të panjohura, por u zhvillua në stadium të boshatisur. “Dea” gjithashtu fitoi këtë lojë, por gëzimi për të zgjati vetëm pak kohë. Mesfushori Marten de Roon shkroi në Tëitter se pas lojës skuadra ishte “e lumtur për një orë”, atëherë situata në Bergamo u përshkallëzua.

Mbrëmja në San Siro gjithashtu ka pasoja për ekipet e përfshira: Pesë lojtarë janë infektuar nga Valencia dhe disa gazetarë sportivë spanjollë gjithashtu ndodhen në spital. 35 për qind e punonjësve të klubit spanjoll thuhet se janë infektuar me koronavirusin.

Nga ana tjetër, asnjë lojtar nga ekipi i Atalantas nuk është testuar ende pozitiv me koronavirus. Sidoqoftë, skuadra është vendosur në karantinë.