Një shqiptar i plagosur rëndë qëndron i shtrirë në një trotuar në Neumarkt. Pjesa e sipërme dhe pantallonat i janë vërshuar me gjak. Oficerët e policisë dhe kalimtarët kujdesen për të.
Dy shqiptarë goditën me thikë bashkëatdhetarin e tyre (35) më 25 qershor 2019 rreth orës 17:30. Aktakuza ndaj dy burrave është e bindshme për këtë vepër, shkruan “Bild”, transmeton Shtegu.com.

Për shkak të vrasjes së mbetur në tentativë, Gjykata e Rrethit në Këln të Gjermanisë ka filluar procesin gjyqësor. “Mund të ketë qenë në lidhje me trafikim të lëndëve narkotike”, tha prokurori për motivin e zënkës.

Gjyqi nisi të hënën me një vonesë prej pesë orësh. Njëri nga të akuzuarit, Kejdi M. (25), e plagosi vetveten në burg. Për më tepër, një gjykatës është dashur të shkojë në karantinë pas një pushimi në Austri, ndërsa u mobilizua një gjykatës zëvendësues. Kushdo që dëshiron të marrë pjesë në gjyq, është dashur të regjistrohej në një listë. Një njoftim në sallë në mënyrë që ai të informohet në rast të një infeksioni me koronavirusin.

 

Kejdi M. pohoi kur mbrojtësja Funda Bicakoglu e pyeti: “A jeni mirë?” Lëndimet thuhet se janë më pak të rënda. Një psikiatër e ekzaminoi atë – i negociueshëm.

Disa orë para sulmit me thikë, Kejdi M. thuhet se ka plagosur një person me kaçavidë. Dyshohet se ishte shkaktuar një zënkë në Neumarkt me dy të njohur të personit të lënduar. Por kur vëllezërit arritën në pikën e takimit, të akuzuarit dyshohet se u janë afruar atyre me thika.

Në grindjen e mëtejme, Kejdi M. dyshohet se e ka goditur me thikë viktimën në gjoks, informon më tej Shtegu.com. Mushkëritë e tij ishin lënduar. Kushëriri Glodjan K. (22) më pas u qëllua me thikë dy herë në shpatull, sipas aktakuzës.

Kur vëllai i viktimës rrëmbeu një karrige nga një restorant jashtë dhe goditi Kejdi M., i akuzuari u arratis.

Të hënën, Glodjan K. heshti. Avokati Markus Haupt: “Klienti im do të flasë në seancën e ardhshme”.

Por, Kejdi M. tashmë u prononcua. Qysh si adoleshent ai kishte shitur drogë në Shqipëri, pastaj edhe në Gjermani. Ai theksoi: “Glodjani nuk bëri asgjë. Unë i bëra të gjitha”. Ai e kishte goditur me thikë shqiptarin.

Gjykimi është planifikuar të zgjasë dhjetë ditë deri më 27 prill.