Zyra e prokurorit publik dhe departamenti i policisë për krime të rënda në Tübingen të Gjermanisë është duke hetuar një kosovar 38-vjeçar nën dyshimin për vrasje në tentativë. I dyshuari është arrestuar përkohësisht nga policia.

Sipas hetimit aktual, disa familjarë të një familjeje kosovare u takuan të martën në mbrëmje në një bar-rostiçeri në rrugën “Westbahnhofstrasse”. Për arsye ende të panjohura, disa persona u involvua në një zënkë verbale, shkruajnë mediat gjermane, transmeton Shtegu.com. Ajo u përshkallëzua rreth orës 17.45 dhe kundërshtarët u goditën me njëri-tjetrin. Në rrjedhën e mëtejshme, një 38-vjeçar u fut në një Mercedes E-Class me djalin e tij 15-vjeçar dhe veturën e drejtoi nga një 33-vjeçar. Ai u godit ballëpërballë nga vetura dhe u rrëzua mbi xhamin e veturës. Si rezultat, viktima u rrëzua mbi një mburrojë të një ure dhe ra në një greminë. Në fund, vetura i goditi edhe disa biçikleta dhe mburrojën e urës.

33-vjeçari është dashur të dërgohet në një klinikë nga shërbimi i ambulancës dhe të shtrohej në spital. 38-vjeçari dhe djali i tij gjithashtu pësuan lëndime nga goditja e ashpër dhe është dashur të trajtohen në një spital. Dëmi material vlerësohet në rreth 15,000 euro.

Policia për krime të rënda ka filluar hetimin për një vrasje të mbetur në tentativë.