Ai dikur hidhte qese ngjyrash dhe ishte i burgosur politik. Aktivisti i krahut të majtë Albin Kurti, tani dëshiron të luftojë korrupsionin dhe abuzimin e pushtetit si kryeministër në Kosovë.

Ish drejtuesi i studentëve Albin Kurti (44), është kryeministri i ri i Kosovës, shkruan “Deutsche Welle”. 66 nga 120 deputetët shprehën besim në të dhe kabinetin e tij të koalicionit në Parlamentin e Prishtinës. Dhjetë delegatë abstenuan, të tjerët mbetën larg seancës. Në deklaratën e tij të qeverisë, Kurti premtoi një “epokë të re” pa korrupsion dhe nepotizëm. “Ne do t’i japim institucionalizimin ndryshimit që vullneti i popullit e ka hedhur në lëvizje”, tha ai. Në pjesën e politikës së jashtme të fjalës së tij, ai njoftoi një linjë të ashpër kundër Serbisë. Ai ishte gati të bisedonte me Beogradin. “Por ne insistojmë në reciprocitet të plotë në tregti, politikë dhe biznes”, theksoi Kurti.

Partia e tij e majtë nacionaliste Vetëvendosje (vetëvendosje), të cilën ai e themeloi në vitin 2004, qeveris së bashku me Lidhjen konservative Demokratike të Kosovës (LDK) dhe disa parti të pakicave etnike. Vetëvendosje dhe LDK kanë qenë në opozitë deri më tani, por pas disa muajsh grindjesh – katër muaj pas zgjedhjeve parlamentare – ata arritën një aleancë. Deri në fund, Kurti dhe kreu i LDK-së Isa Mustafa nuk mund të bien dakord për emërimet në zyrat e larta të qeverisë, transmeton Shtegu.com. Përparimi nuk ndodhi deri të dielën mbrëma, kur Kurti ia la postin e presidentit të Parlamentit partnerit të koalicionit.

Kabineti përfshin gjashtë ministra nga Vetëvendosje dhe LDK, dy përfaqësues nga lista serbe dhe një ministër nga radhët e një partie boshnjake. Për më tepër, Vetëvendosje dhe LDK secila kanë një zv/kryeministër. Pesë nga 15 ministrat janë gra.

Kurti, i cili, bazuar në revolucionarin e Kubës, vlerësohet si “Che Guevara” i Kosovës, drejtoi protestat studentore kur ishte i ri, ishte i burgosur politik në Serbi, hodhi qese ngjyrash kundër automjeteve të KB-së dhe ndezi fishekë gazi lotësjellës në parlament. Vetëm para tre viteve ai ka filluar të bartë kostum dhe kravatë. Kurti bazohet në neomarksizmin dhe teoricienët e luftës antikoloniale për çlirim. Sipas mendimit të tij, Kosova, e cila tani është pothuajse ekskluzivisht e populluar nga shqiptarët, është “e kolonizuar”: para vitit 1999 nga Serbia, pastaj deri në vitin 2008 nga administrata e KB-së dhe përfaqësuesit ndërkombëtarë dhe që nga pavarësia e Beogradit në 2008 nga një “i korruptuar dhe pëshpëritjet e huaj“ të elitës së ndjeshme.

Qeveria Kurti zëvendëson një koalicion partitë e të cilit dolën nga ushtarët e luftës civile të UÇK-së të viteve 1990. Qeveria e mëparshme nën ish komandantin e ushtrisë, Ramush Haradinaj u konsiderua e korruptuar dhe joefikase.