2019-09-11
 

Shqipëria fiton 4-2 përballë Islandës dhe rihap garën në grupin H për kualifikueset e Euro 2020. Kastriot Dermaku, Elseid Hysaj, Odise Roshi dhe Sokol Cikalleshi menduan t’i japin fitoren kuqezinjve përballë Islandës, një ndeshje shumë vendimtare për kuqezinjtë.

 

Reja hodhi në fushë një formacion 3-5-2, me gjashtë ndryshime në formacion krahasuar me atë ndaj Francës. Golin e parë e shënoi Dermaku në minutën e 32′. 27- vjeçari të cilin Reja zgjodhi ta vendosë në vendin e Mavrajt, shpërbleu me një gol me kokë Shqipërinë. Lojtari i Parmas kërceu mbi gjithë mbrojtësit e tjerë për të zhbllokuar sfidën.

Pjesa e dytë nisi me gol për islandezët. Një pasiguri i Ardian Ismajli bëri lojtari më i rrezikshëm i miqve, Gylfi Sigurdsson barazoi në ‘heshtje’ rezultatin e sfidës. Por vetëm pak minuta dhe një pasim spektakolar i sulmuesit Rey Manaj u konkretizua me gol nga kapiteni Elseid Hysaj. Shkodrani mposhti lehtë portierin Halldorsson dhe festoi me stolin.