2019-09-09
 

Në finalen e US Open, në një ndeshje që zgjati pothuajse pesë orë, spanjolli legjendar Rafael Nadal mposhti rusin 23-vjeçar Daniel Medvedev 3-2 në sete (7: 5, 6: 3, 5: 7, 4: 6, 6: 4).

 

Tenisti spanjoll kryesonte 2-0 në sete, por Medvedev arriti ta kthejë lojën, duke fituar setet tre dhe katër. Por në të pestën Nadal e mposhti rusin e ri, i cili luajti finalen e parë të Grand Slam.

Për spanjollin, ky është titulli i 19-të i Grand Slam dhe i katërti në US Open.

Atij i mungon vetëm një trofe më shumë për të arritur Roger Federer, dhe aktualisht ka tre më shumë sesa Novak Djokovic.

Finalja në New York zgjati 4 orë e 49 minuta./ina