2019-07-22
 

“Business Insider” ka publikuar së fundmi listën e monarkëve më të pasur në botë duke i renditur nga i pari tek i fundit.

 

Ajo që bie në sy është fakti se mbretëresha e Britanisë, Elisabeta II me një pasuri prej 500 milionë eurosh, ka shumë diferencë në krahasim me monarkët e renditur në listë, të cilët janë kryesisht janë aziatikë.

Mbreti Rama X i Tajlandës qëndron në krye të listës, ndërsa në vend të dytë renditet sulltani i Bruneit. Sulltani i Bruneit ka një pasuri rreth 16 miliardë euro, por brenda saj është futur dhe pallati i tij, i cili është më i madhi në botë. Ky sovran ka një garazh me mbi 7 mijë makina, 600 prej të cilave janë Rolls-Royce.

Në vend të tretë të podiumit është mbreti i Arabisë Saudite, Salman, i ndjekur nga emiri i Abu Dhabit, që të dy janë zotë të naftës. Në vendin e pestë pozicionohet emiri i Dubait, i cili njihet dhe për donacionet e tij të shumta për bamirësi.

Lista e plotë:
1 – Mbreti i Tajlandës Maha 26.7 miliardë euro

2 – Hassanal Bolkian, Sulltani i Bruneit 17.8 miliardë euro

3 – Salman bin Abdulaziz Al Saud, Mbreti i Arabisë Saudite: 16 miliardë euro

4 – Khalifa bin Zayed Al Nahyan, Emiri i Abu Dhabit 13.35 miliardë euro

5- Sheiku Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Emiri i EBA 3.5 miliardë euro

6 – Duka i Madh Henri i Luksemburgut 3.5 miliardë euro

7 – Princi Hans-Adam II i Lihtenshtein: 3.12 miliardë euro

8 – Mbreti Mohammed VI i Marokut: 1.87 miliardë euro

9 – Sheiku Tamim bin Hamad Al Thani, Emiri i Katarit: 1.07 miliardë euro

10 – Alberto II, Princi i Monacos 0,89 miliardë euro