Këshilli ushtarak i Sudanit në pushtet ka filluar bisedimet me organizatorët e protestave masive që kërkojnë një tranzicion pas përmbysjes së sundimtarit të vjetër Omar al-Bashir.

Takimi i së shtunës në kryeqytetin Khartoum erdhi pasi kreu i ri i këshillit, Gjeneral Lejtnant Abdel Fattah al-Burhan, premtoi të dorëzojë pushtetin në një qeveri civile brenda dy vjetësh pas konsultimeve me grupet e opozitës, njofton Klan Kosova, transmeton gazeta Koha.

“Unë ftoj të gjithë njerëzit e Sudanit, përfshirë partitë politike dhe grupet e shoqërisë civile për t’u angazhuar në dialog,” tha al-Burhan në fjalimin e tij të parë televiziv drejtuar kombit.
Ushtria e rrëzoi al-Bashir të enjten pas pothuajse katër muaj protestash që bënin thirrje për t’i dhënë fund sundimit të tij gati 30-vjeçar.

Gjenerali Awad Ibn Auf fillimisht mori përsipër kreun e këshillit ushtarak, por ai dha dorëheqjen vetëm një ditë më pas në një protestë publike për shkak se protestuesit thanë se ai ishte shumë i afërtë me udhëheqësin e rrënuar.

Al-Burhan, i cili më parë ka shërbyer si inspektori i përgjithshëm i forcave të armatosura, u takua me protestuesit në rrugë pas largimit të el-Bashirit dhe i dëgjoi kërkesat e tyre. /koha