14:55:31               2019-02-05

 

 

 

Futbollisti 19-vjeçar shqiptar Edon Zhegrova, është huazuar nga KRC Genk i Belgjikës në FC Basel, për një afat prej 1,5 viti, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Shtegu.com.

“Messi i Kosovës”: Kjo është nofka e Edon Zhegrovës që mori nga mediat, kur në vitin 2015 si junior iu bashkua Standard Liege në Belgjikë, prej KF Prishtina. Por, atje ai u huazua tek St. Truiden për dy vite.

Ai nuk mund ta hiqte qafësh nofkën, përcjell Shtegu.com. Sidomos, pasi babai i tij e bëri publik interesin e FC Barcelonës një vit më parë. Por pas dy sezoneve në St Truiden, Edoni nuk u gjend me Messin, por me pjesëmarrësit e Europa League, Genk.

Por, edhe ky kapitull zgjati vetëm një vit. Në moshën 19-vjeçare, Edoni largohet nga Belgjika dhe shkon në Zvicër për t’iu bashkuar FC Baselit. Një ndërrim të tillë, të hënën e kanë konfirmuar që të klubet, përcjell Shtegu.com. Për shkak se atij iu mundësua të luaj vetëm dymbëdhjetë herë, pavarësisht katër golave të shënuar në sezonin vjeshtor të liderit aktual belg, Edoni ka dashur të largohet. Sipas njoftimeve të mediave belge, sulmuesi shqiptar është larguar javëne kaluar nga trajnimi, për të nënshkruar një transferimin.

Në FC Basel sulmuesi shqiptar me këmbë të majtë, i cili pëlqen të luaj në stilin e Arjen Robbenit, do ta zëvendësojë Dimitri Oberlinin. Ai ishte larguar nga Baseli një javë më parë në drejtim të Empolit, përcjell Shtegu.com. Drejtori sportiv i FC Baselit, Marco Streller shpreson se Edoni do të ndihmojë FC Baselin me dinamizmin, teknologjinë dhe përvojën e tij ndërkombëtare.

Edoni duhet t`i falënderojë edhe trajnerit të Përfaqësueses kosovare, Bernhard Challandes. Trajneri zviceran e angazhoi për një vit në shërbimet e tij si sulmues, përcjell Shtegu.com. Challandes dhe Edoni janë duke luftuar për kampionë në Ligën D të Ligës së Kombeve 2019 dhe kështu për herë të parë të kualifikohen në Kampionatit Europian. Nëse Edoni do ta bindë FC Baselin dhe do ta dërgojë Kosovën në Kampionatin Europian, ai edhe jashtë vendlindjes mund të thirret përsëri “Messi i Kosovës”.