Aksident i tmerrshëm i kosovarit 14-vjeçar në Gjermani, goditet nga tensioni lartë i rrymës

44 Lexime

Vetëm një operacion urgjent i shpëtoi jetën, por 14-vjeçari do të mbetet përgjithmonë i plagosur nga ky aksident i tmerrshëm elektrik!

Të enjten në mbrëmje (4 korrik), një kosovar i ri u ngjit në një autocisternë që po qëndronte në stacionin e trenit në Wolfratshausen (Bavari) së bashku me dy shokë (16). 14-vjeçari drejtoi pjesën e sipërme të trupit dhe u fut në telin e sipërm, duke bërë që ai të marrë një goditje të fuqishme elektrike dhe të bjerë në tokë.
Ndërsa njëri nga shoqëruesit e tij u përpoq ta ndihmonte, shoku tjetër u largua i tronditur. Edhe 16-vjeçari ka pësuar lëndime të rënda, por jashtë rrezikut për jetën.

Një dëshmitar e ka vëzhguar incidentin dhe ka lajmëruar shërbimet e urgjencës, shkruan gazeta „Bild“, transmeton portali Shtegu. Një patrullë nga PI Wolfratshausen ishte afër dhe shpejt arriti në vendngjarje.

Reparti i zjarrfikësve vullnetarë të Wolfratshausenit e ndaloi linjën elektrike, e cila ishte fikur ndërkohë, në mënyrë që të mos përbënte më rrezik.
Pasi iu dha kujdesi fillestar për të plagosurin rëndë, ai u dërgua me helikopter shpëtimi në një klinikë speciale në Mynih. Mjekët e urgjencës zbuluan se 80 për qind e sipërfaqes së trupit të tij ishte djegur.

Pas një operacioni emergjent, gjendja e të riut kosovar është stabilizuar. Ai me siguri do të mbetet deri në fund të jetës së tij me shenja nga pasojat e aksidentit.

Paralajmërim urgjent nga Policia Federale Gjermane

Policia Federale paralajmëron urgjentisht për rreziqet në zonën e pistës. „Një hark mund të kërcejë nga linja ajrore 15 000 volt edhe pa kontakt të drejtpërdrejtë“, paralajmëron zëdhënësja e Policisë Federale Sina Dietsch.

Objektet hekurudhore nuk janë të përshtatshme për qëndrimin tuaj – pavarësisht nga arsyeja. Ka rrezik për jetën si në pistë ashtu edhe në vagona! Në funksion të pushimeve të ardhshme verore, veçanërisht prindërve u kërkohet të informojnë fëmijët e tyre për rreziqet.