Aksident i rëndë në Austri, humbin jetën katër persona në një veturë nga Suedia

40 Lexime

Një aksident trafiku që përfshiu një veturë me autotarga suedeze në B17 në zonën e St. Egyden am Steinfeld (rrethi Neunkirchen) të enjten vonë në mbrëmje mori katër jetë. Sipas njoftimeve të policisë, mëngjesin e së premtes dy pasagjerë të tjerë kanë pësuar lëndime të rrezikshme për jetën

Për arsye ende të paqarta, vetura ka kaluar nëpër një rrethrrotullim pa frena dhe është përmbysur disa herë. Pesë nga gjashtë pasagjerët u nxorën nga automjeti.
Përplasja ndodhi të enjten pak para orës 21:30, shkruajnë mediat austriake, transmeton portali Shtegu. Makina po udhëtonte në B17 nga Neunkircheni drejt ëiener Neustadti.

Vetura përfundoi në një pyll dhe mbeti në çatinë e saj. Departamenti i Policisë së Shtetit të Austrisë së Poshtme raportoi në një transmetim se pesë personat u hodhën nga vetura kur u përplasën me pemë.

Të vdekurit – katër burra – vdiqën në vend nga plagët e rënda. Masat e ringjalljes të kryera nga shërbimet e urgjencës dështuan.

Një nga të lënduarit u dërgua në Spitalin Shtetëror Wiener Neustadt dhe një person tjetër u dërgua në Spitalin Universitar të Grazit me helikopterin e urgjencës mjekësore “Christophorus 17”. Dyshja ishin fillimisht në rrezik për jetën. B17 ishte i mbyllur nga ora 21:45 deri në orën 12:30.

Hetimet në sfond ishin „në lëvizje të plotë“ të premten, tha zëdhënësi i policisë Johann Baumschlager. Nuk dihet menjëherë se kush po drejtonte automjetin. Vetura u sekuestrua me urdhër të prokurorisë publike të ëiener Neustadt.