41 Lexime

Sindikata UNIA hedh akuza të rënda ndaj fondeve të pensioneve


Nuk është në kalendar më së shpejti deri në shtator, por tashmë ka bujë për shkak të votimit për reformën e shtyllës së dytë. Nervat e sindikatave janë përkeqësuar Fillimisht pensioni...

90 Lexime

Inxhinieri shqiptar nga Zvicra ndërron jetë në moshë të re


Lajm i hidhur: Vdes në moshën mjaft të re mërgimtari Erblin Azizi, inxhinier i diplomuar Ka vdekur në moshë mjaft të re mërgimtari, Erblin Azizi. I ndjeri tashmë ishte edhe inxhinier...

40 Lexime

Granit Xhaka thyen rekorde, 49 ndeshje radhazi pa humbje


Bayer Leverkuseni edhe më tej po ndjek rekorde me trajnerin Xabi Alonso. Me barazimin e vonë 2-2 kundër AS Roma të enjten në mbrëmje dhe finalen në Europa League, Bayeri theu...

87 Lexime

Në këtë komunë zvicerane ka më shumë Gashjanë se Meier?


Në një artikull me pagesë të gazetës zvicerane „Argauer Zeitung“ kanë dhënë statistikat rreth përdorimit më të shpeshtë të mbiemrave nëpër komuna. Ja një një vështrim në statistikat federale të emrit...

49 Lexime

Gjatë natës në Zvicër është dridhur toka


Të premten mbrëma ka pasur një tërmet në Valis të Zvicrës – me magnitudë rreth 3.8 ballë të shkallës Rihter Në Arolla VS, të premten mbrëma është dridhur toka me një...