45 Lexime

Një bandë hajdutësh shqiptarë nga Austria ka shkaktuar dëme prej 560 mijë eurosh


Një bandë akuzohet për dëm prej 60 mijë eurosh dhe thuhet se që nga maji i vitit të kaluar ka kryer kryesisht vjedhje banesash dhe biznesesh. Të paktën 117 krime u...

67 Lexime

Zviceranja e parkon veturën e saj mbi tri të tjera


Të martën më 7 mars, në orën 15:50, ndodhi një aksident në Industriestrasse në St Margretehn të Zvicrës. Një grua 37-vjeçare ka goditur mbrojtësen e djathtë në një kryqëzim, duke bërë...

51 Lexime

Kosovari e shau policin e Cyrihut si “Scheiss-Ausländer (i huaj i ndyrë)”


Një kosovar u soll në mënyrë ksenofobike ndaj një punonjësi policie për shkak të një emri që tingëllon italian. Ai vetë është i huaj Incident i çuditshëm në Cyrih: Një burrë,...

37 Lexime

Austria dëshiron të deportojë kriminelët nga vendet e treta në Kosovë


Ministri i Brendshëm austriak takoi ministrin danez të Drejtësisë për të diskutuar planet përkatëse. Danimarka tashmë po punon për një marrëveshje me Kosovën Qeveria federale austriake dëshiron të vazhdojë me planet...

41 Lexime

Shtypi i huaj: Nacionalistët fitojnë zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut


Fitorja e partisë nacionaliste VMRO-DPMNE në Maqedoninë e Veriut parashikon marrëdhënie të stuhishme me vendet fqinje të Bashkimit Europian Social Demokratët në pushtet (SDSM) pranuan humbjen të mërkurën në mbrëmje në...

47 Lexime

Gjermani merr katër herë më shumë pagë: Zvicrën e përshkruan si burim i pashtershëm i parave


Gjermani Niklas Nowak e përshkruan veten si një „Gjuetar të frangave“ dhe është i mahnitur nga jeta në Zvicër. Kompania e sigurimeve shëndetësore paguan edhe për akupunkturën dhe banjat me akull...

64 Lexime

Opozita fiton gjithçka ne RMV, parlament dhe president. BDI kalon në vend të dytë


Partia VMRO-DPMNE po feston fitoren e thellë në zgjedhjet parlamentare dhe balotazhin për presidentin e vendit, votime që u mbajtën të mërkurën më 8 maj. Nga rreth 95 për qind e...