42 Lexime

Katër policë të vdekur, katër të plagosur në SHBA


Ata paguan për përpjekjet e tyre me jetën e tyre: Të paktën katër oficerë policie u vranë dhe disa të tjerë u plagosën në të shtënat me armë zjarri në shtetin...

48 Lexime

Kush është modelja shqiptare që po moderon Champions League


Skuadrat nga Shqipëria ende nuk kanë pasur ndonjë sukses veçanërisht të madh në Champions League. Në vitin 2015, KF Skënderbeu u bë skuadra e parë shqiptare që doli në play-off të...

58 Lexime

Çifti kosovar nga Lucerni aborton vetë fëmijën – tetë muaj burg për burrin


Në fund të vitit 2021, një çift shqiptar nga Lucerni bëri një abort të paligjshëm sepse nuk mund të përballonin shpenzimet mjekësore. Megjithatë, shtatzania ishte tashmë shumë e avancuar. Burri duhej...

53 Lexime

UEFA E GJOBIT DJALOSHIN SHQIPTAR ME MBI 2 500 FRANGA PËR SHKAK TË KËSAJ SELFIE ME XHAKËN


Floriani është një fans i madh i Granit Xhakës. Një selfie që i riu nga Bieli e bëri në nëntor në ndeshjen e Zvicrës kundër Kosovës, tani po bëhet shumë e...

43 Lexime

Maqedonasi 20-vjeçar dyshohet se plagosi rëndë një 63-vjeçar në Gjermani


Mbrëmjen e djeshme (29 prill) një 63-vjeçar u gjet me plagë të rrezikshme për jetën në Bartlingstrasse. Nën drejtimin e Prokurorisë Publike të Essenit, policia ngriti menjëherë një skuadër vrasjesh me...

51 Lexime

Vitin e kaluar rastet e racizmit në Zvicër arritën një rekord


Qendrat e këshillimit zviceran për viktimat e racizmit nuk kanë raportuar kurrë kaq shumë raste të diskriminimit. Kjo është ajo që del nga një raport i Konfederatës i publikuar këtë të...

52 Lexime

Pronari i një restoranti në Gjermani vritet nga një shtetas kosovar


Në mes të natës, janë shkrepur të shtëna me armë zjarri para një lokali në Dyseldorf. Me këtë rast është vrarë një pronar i një restoranti. Policia gjermane ka arrestuar një...

53 Lexime

Mahiri (7) është nxënësi i vetëm në shkollë: ‚Shkolla ku shkoj është e gjitha e imja‘


Historia e mësuesit Samirit dhe nxënësit Mahirit nuk është vetëm një histori për shkollën, është një histori për dashurinë, mbështetjen dhe sfidat e jetës që ata i kapërcejnë së bashku Rreth...

51 Lexime

Aksident i rëndë trafiku me katër kamionë, lëndohet rëndë një vozitës nga Maqedonia e Veriut


Foto: Heinrich Weßling Aksident i rëndë trafiku me katër kamionë në autostradën gjermane A 30 – lëndohet rëndë një vozitës nga Maqedonia e Veriut Katër kamionë përplasen mes daljes Laggenbeck dhe...

66 Lexime

E PABESUESHME: Maqedonasi 89-vjeçar dënohet me burg në Gjermani pasi vrau gruan e tij


Pas 63 vitesh, gruaja i tha se nuk ishte babai i vajzës së tyre. Pastaj Dimitrije N. (89) u çmend Në fillim të gjyqit, i moshuari rrëfeu para gjykatës rajonale të...