80 Lexime

Zogu për pak nuk e shpëton nga radari një vozitës në Zvicër


Policia e Neuchâtelit ka shpërndarë një foto të pazakontë në rrjetet e saj sociale. Një zog kalon pranë një automobilisti. Shpendi nuk ka arritur të fshehë plotësisht targën Vozitësi i shpejtë...

36 Lexime

Fushata zgjedhore në Këshillin e Europës: Perspektiva të mira për Alain Berset


Pas kohës së tij në Këshillin Federal zviceran dhe ish kryetari zviceran Alain Berset tani dëshiron të shërbejë si Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit të Europës. Ai merr shumë mbështetje nga...

49 Lexime

Aksident në Austri, lëndohet një shtetas i Kosovës


Më datë 28 janar 2024 rreth orës 17:50, një shtetas austriak, 56 vjeç, ka vozitur në rrugën e linjës 2 përgjatë Höttinger Au në drejtim të qendrës së qytetit. Në zonën...

48 Lexime

Shqiptari dyshohet se e shkaktoi zjarrin në veturë, policia gjermane kërkon dëshmitarë


Të dielën herët në mëngjes (28 janar 2024) rreth orës 03:13 pasdite është shkaktuar një zjarr në një automjet në rrugën Bürenbrucher Weg në Schwerte Automjeti i një shqiptari 35-vjeçar është...

54 Lexime

Indinjohet kandidati shqiptar për “Mister Grand International” Blerim Asani


Tollovi në konkursin e bukurisë “Mister Grand International”: Sipas finalistëve, finalja ishte e manipuluar. Është shkaktuar një betejë që po zhvillohet për para dhe reputacion Mister Grand International, një nga garat...

66 Lexime

Mijëra pensionistë në Zvicër po humbasin përfitimet suplementare (Ergänzungsleistungen)


„Çfarë paturpësie“ Nga 1 janari 2024, shumë pensionistëve u është shkurtuar mbështetja e shtetit. Humbja e të ashtuquajturit shërbim suplementar po shkakton shumë diskutime në komunitetin zviceran Që nga 1 janari...

118 Lexime

Byrek i shijshëm në Menziken të Zvicrës nga zonja Gashi


Një rrjet i vogël ushqimesh po hap degën e tij të pestë në Menziken të Zvicrës Për këtë ka pasur spekulime që nga vera e kaluar, por tani është e sigurt:...

49 Lexime

Arrestohen pesë punëtorë ilegalë në Gjermani


Gjatë një inspektimi në një kantier ndërtimi në rrethin e Nienburgut në Gjermani, doganierët e zyrës së kontrollit financiar të Osnabrückut për punë të padeklaruar, së bashku me zyrën e inspektimit...

23 Lexime

Popullata ateiste në Zvicër i ka kaluar katolikët


Që nga regjistrimet e para statistikore, për herë të parë në Zvicër, njerëzit pa përkatësi fetare janë më të shumtë se katolikët. Popullata pa përkatësi fetare tani përfaqëson grupin më të...

32 Lexime

Në fillim kriminel, por tani aktor dhe regjisor – Shqiptari me dhunti zvicerane


“Prindërit e mi nuk më edukuan dhe në shkollë kishte racistë” Si fëmijë, John Limoni (33) donte të bëhej oficer policie, por përkundrazi u bë kriminel dhe bëri karrierë në skenën...