OPINIONE articles

Edhe në humbje, Kombëtarja shkruan historinë!

Edhe në humbje, Kombëtarja shkruan historinë!

Opinion: Reshat Ibrahimi         00:47:47             2016-06-12         Erdhi edhe kjo ditë. Shqipëria debutoi në një kampionat europian, të 15-in me radhë. Debutimi ishte me humbje, por aspak i ithët. Djelmoshat kuqezi bënë një paraqitje dinjitoze, duke dhënë maksimumin në fushën e lojës, pavarësishtë gafës

Ali Ahmeti paketon valixhet, lëshon karrigen e liderit?

21:18:53               2016-04-10       Përgjimet dhe kreu i BDI-së         Shkruan: Prof. Dr. Sefer Tahiri Krahas vlimeve të mëdha në skenën politike të Maqedonisë, pas rifreskimit të qeverisë me ministrat e rinj nga radhët e BDI-së për nga mosha dhe përvoja politike dhe administrative- qeveritare,

Ta zëmë, ra qeveria ?

13:35:46        2016-01-14 NUK ËSHTË PËR BRENGOSJE NËSE BIE KJO QEVERI, POR KUSH MUND TË FORMOJ QEVERINË E RE. OPOZITA E BASHKUAR ? JO, FALEMINDERIT! NGA IBRAHIM REXHEPI Ma gjeni një kryeministër të mirë dhe që i jep shpresë këtij vendi, unë do ta votoj. Pa asnjë dilemë , pa marrë parasysh si

Pro dhe kundër: Myslimanja nga Maqedonia dhe kosovarja universale

06:11:34        2015-12-28   Dy femra myslimane që tashmë 25 vite jetojnë në Zvicër. Më herët, për to religjioni nuk ishte ndonjë temë e veçantë. Aktualisht, njëra nga to është e mbuluar me vello, ndërsa tjetra nuk dëshiron të jetojë me besim. Dhe që të dyja nuk mirëkuptohen, shkruan „Beobachter.ch“, njofton „Shtegu.com“. Çfarë

TELENOVELA OPOZITARE!

Shkruan: SeferTahiri   Opozita shqiptare duhet ta kuptojë se politika dhe zgjedhjet nuk janë telenovela, e as përralla të La Fontenit! Mos e lodhni popullin, mjaft është i stërlodhur ndër këto 25 vite nga politikanë të papërgjegjshëm, që nga askushi u bënë „dikushi“, që nga xhepazbrazur u bënë xhepaplotë (“të pabrekë i zuri dreka, milionerë

Serialet allaturka

Reshat Kamberi Në romanin 1001 net, të gjithë e dimë se si kanë përfunduar vajzat shoqëruese të mbretit, pas një nate qëndrimi në pallatin mbretëror. Kjo zgjati deri sa në pallat vjen një vajzë me emrin Sheherzada, e cila përveç bukurisë, ishte e zgjuar dhe me synim për të mbijetuar. Për çdo natë Sheherzada i

Shpurdhni, katolikë, se boll u sollët si myslimanë

Kimete Berisha Me ardhjen e Papa Franciskos në krye të Vatikanit, kanë ndryshuar do gjana, po duket sikur po ndyshon gjithçka në botën e fesë tonë të parë, katolikët po bëhen më të guximshëm, më të zëshëm, më interesant. Katolikët shqiptarë të Kosovës, pas një heshtje biblike, për herë të parë pas 100 e kusur

Çavkovi dhe Lagja e Trimave

NASER PAJAZITI Ministri i Brendshëm Mitko Çavkov  për së dyti herë erdhi në Lagjen e Trimave në Kumanovë. Kësaj radhe erdhi dhe mbajti një ligjëratë para protagonistëve të bashkësisë lokale, ca këshilltarëve komunal dhe do figurave tjera partiake shqiptare provinciale për krijimin e mirëbesimit, terrorizmit, por duke bindur se do të ketë një hetim transparent

Top