LAJME articles

Edin Limani, biri i atdhetarit nga Shkupi që po edukon fëmijët e varfër të Afrikës

Edin Limani, biri i atdhetarit nga Shkupi që po edukon fëmijët e varfër të Afrikës

22:00:36                2018-05-30     Edin Limani, është vetëm 18-të vjeç, por me të përfunduar gjimnazin ka marrë një vendim gjigant në jetën e tij. Me prejardhje nga Shkupi, i lindur në Hamburg të Gjermanisë, ai ka zgjedhur kontinentin e Afrikës, me qëllim që të ndihmojë fëmijët në nevojë, t’i

Kryetari i KB Shkupi, Sedat Mehmeti emërohet nënkryetar i FBM-së

22:15:26                    2018-05-22     Sporti shqiptar në Maqedoni, gjithnjë e më shumë është duke ecur drejt majave më të larta të kësaj fushe. Kohëve të fundit, shqiptarët në Maqedoni mund të llogarisin në rezultate edhe më të ndrtishme sa i përket basketbollit, pasi një shqiptar tjetër merr

« Rast social » Jehona tre muajshe tre ditë pa bukë

20:37:04                  2018-05-15     Zonja Ferihan Abdullahi që jeton në rrugën “Ivo Llolla Ribar” në Tetovë, jeton e zhytur mes varfërisë dhe skamjes. E lënë në harresë dhe në mëshirë të fatit me vajzën e saj tremuajshe dhe burrin e sëmurë që nuk është i aftë për punë,

Zënkë masive nën ndikim të alkoolit, maqedonasi dhe zvicerani rrahin dy zviceranë

19:21:04                  2018-05-14       Pasditen e së shtunës, rreth orës 18.00, në Policinë Kantonale të Aargaut është pranuar një informatë se në rrugën „Bahnhofstrasse“ në Aarau është shkaktuar një zënkë. Forcat policore menjëherë kanë shkuar në vendngajrje dhe e kanë ndërprerë zënkën, shkruan „Zofinger Tagblatt“, përcjell Shtegu.com.

“DAUTI KOMERC”-I “PUSHTON” EDHE MALIN E ZI…

17:41:43                  2018-05-14   Kjo kompani hapi qendrën e biznesit në Tuz (funksionaliteti i objektit mban vulën e arkitektit Afrim Shatku), një investim 3.5 milionësh (euro) për të zgjeruar rrjetin e tregtisë, për të hapur vende të reja pune.   Të dielën(13 maj), në qytetin e Tuzit, Mal të

Albiani me shokë demoluan kampionin e ri zviceran

18:09:13                2018-05-10       Në një ndeshje derbi të Ligës së parë zvicerane, para pak çastesh ka përfunduar sfida në mes kampionit të shumëfishtë zviceran FC Baselit dhe kampionit të sivjetëm BSC Young Boys, të cilin vendasit e fituan me rezultat të thellë 5:1. Një ndër futbollistët më

Pamje nga varrimi i policit të ndjerë Armend Trena

17:04:42                 2018-05-08     Gjatë ditës së sotme (e martë) në fshatin Begracë të Komunës së Kaçanikut u bë varrimi i policit të ndjerë, Armend Trena, i cili ditë më parë humbi jetën në fatkeqësinë që ndodhi në lumin Lepenc. Të pranishëm ishin shumë bashkfshatarë e qytetarë nga

Ish kryebashkiaku i Bernës, Alexander Tschäppät ka ndërruar jetë të premten, pas një sëmundje të rëndë nga kanceri.

15:54:23                  2018-05-05   Ish kryebashkiaku i qytetës së Bernës, Alexander Tschäppät, ka ndërruar jetë gjatë së premtes në moshën 66-vjeçare, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albinfo.ch. Pas një sëmundje të rëndë dhe disamuajshe, ai ka ndërruar jetë në rrethin e ngushtë familjar. Tschäppät lëngonte nga sëmundja e kancerit. Në

Zviceranët nuk paguajnë shumë „shtojer“

17:28:30                2018-04-28     Në krahasim me vendet tjera, zviceranët paguajnë më pak për shtetin. Barra më e madhe bie mbi të vetmuarit. Në Zvicër ia vlen të punohet. Në krahasim me vendet e tjera europiane nga OECD, ata paguajnë shumë më pak të holla për shtetin. Pas shlyerjes

Top