LAJME articles

Gjendet shqiptari i zhdukur 17-vjeçar

I riu 17 vjeçar nga Kantoni i Cyrihut, Ilir M., i cili ishte shpallur i humbur nga e hëna është paraqitur përmes rrjeteve sociale se gjendet shëndosh e mirë dhe nuk ka nevojë familjes së tij t`i shkaktohet frikë.  Me siguri se lajmet e botuara në shtyp për zhdukjen e tij e kanë ngacmuar Ilirin dhe

Përse askush nuk e ndihmoi macen ?!

Një mace qëndronte e shtrirë përtokë „e përgjakur“ dhe askush nuk i ndihmonte. Një shfrytëzues i rrjeteve sociale ka bërë të ditur se ka dashur të bëjë vetëm disa foto në rrethinë, kur papritmas e kishte parë macen e shtrirë.       Duke vrapuar t`i ndihmojë, ai zbuloi të vërtetën e situatës. „Gjaku“ mbi

Hapet fabrikë amerikane në Gostivar

Lear Corporation, një furnizues kryesor global i karrigeve dhe sistemeve elektrike të veturave, sot i ka bërë publike planet e saj për hapjen e një fabrike për industrinë e automobilave, në prodhimin e karrigëve të veturave, në Gostivar të Maqedonisë gjatë kësaj vere. Lear i furnizon të gjithë prodhuesit kryesorë të automobilave në Evropë dhe

Mirsad Berisha i gatshëm tu dalë në ndihmë azilkërkuesve

Pasi vetura me autotarga të Serbisë, në vitin 1990 kishte hyrë në territorin e Kroacisë, gjithçka kishte ndryshuar. „Për herë të parë prindërit e mi e kishn ndjerë erën e ksenofobisë“, rrëfen Mirsad Berisha për „Weser Kurier“. Babai dhe nëna e tij menjëherë e kishin kuptuar se në Jugosllavinë shumëkombëshe do të shpërthejë lufta. Para

Zaevi për maqedonasit, e kush për shqiptarët?

Dr. Bashkim Iseni Që nga fillimi i pluralizmit politik në Maqedoni historia e partive politike që i kanë përfaqësuar zyrtarisht shqiptarët është karakterizuar me krijime euforike, të pasuara me lindje të disidencave, me shuarje apo zbehje të partisë bazë, si dhe me lindje të sërishme të formacioneve krejtësisht të tjera, e kështu me radhë. Për

Policia austriake kërkon të punësojë kolegë myslimanë

Vendosen konkurse nëpër qendra islamike Policia austriake është në kërkim të punësimit të kolegëve të rinj. Për shkak të ndryshimit të strukturës së popullësisë austriake, ajo dëshiron të punësojë austriakë me prejardhje migrantësh. Kjo ka për qëllim të rrisë mirëkuptimin e të punësuarve të kulturave të ndryshme. Është hera e parë që policia austriake ka

Der Standard: Frika e trazirave të reja gjatë të hënës në Maqedoni

Rreth katër mijë ithtarë të opozitës maqedonase, mbrëmjen e së dielës, pas përfundimit të demonstratave masive, kanë vazhduar protestin kundër Qeverisë së kryeministrit Nikolla Gruevski. Demonstrantët dëshirojnë të qëndrojnë para ndërtesës së Qeverisë në kryeqytetin maqedonas të Shkupit, përderisa Gruevski të mos e paraqesë dorëheqjen e tij. Gjatë mbrëmjes, protestuesve u janë shpërndarë shtrëêtër dhe

Atje ku guri peshon më rëndë

Me protagonistin e librit “7 Brüder, 7 Schwestern: eine kosovarische Familie in der welt” (Shtatë vëllezer e shtatë motra: Një familje kosovare nëpër botë), në takimin përshëndetës, me rastin e kthimit në vendlindje pas më tepër se 40 vite mërgim të rëndë. Ishte një kohë kur çdo gjë që ishte shqiptare, mallkohej dhe dënohej me

Shkupi kampion i Ligës së Dytë

Skuadra e Shkupit edhe pse ka pësuar disfatë nga Gostivari, është shpallur kampione një javë para se të përfundojë kampionati 2014/15 në Ligën e dytë. Në anën tjetër pozita e dytë ishte siguruar javën e kaluar nga Mlladosti, ndërsa e vetmja enigmë që do të zgjidhe në javën e fundit është lufta për vendin e

Zaevi ka pranuar rryshfet prej 39 mijë eurosh?!

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev, nga një afarist i Shtipit ka pranuar rryshfet prej 39 mijë eurosh. Shtetasi maqedonas Miki Naumov, për TV „Alfa“ ka pohuar se personalisht ia ka dhënë Zaevit 35 mijë euro, ndërsa 4 mijë të tjerat ia ka dorëzuar përmes ndërmjetësuesit. Sipas dëshmive të Naumov, të hollat i janë dhënë për leje

Top