LAJME articles

MSN thyen rekordin e Realit

MSN thyen rekordin e Realit

Lionel Messi, Luis Suarez dhe Neymar janë bërë treshja sulmuese me më së shumti gola brenda një sezoni. Në finalen e Kupës së Mbretit kundër Athletic Bilbaos, Lionel Messi realizoi dy gola, kurse Neymari një gol. Me golin e tij të parë, Messi barazoi rekordin e treshes së Real Madridit – Karim Benzema, Gonzalo Higuain

Kosovari, floktar i Jürgen Kloppit

Fitores së paradokohshme të Borussia Dortmundit ndaj FC Bayernit, iu kishte gëzuar natyrisht edhe Ardian Haziri. Por, kënaqësia e kosovarit 26-vjeçar e kishte arritur kulminacionin kur gjatë tërë mbrëmjes, trajneri Jürgen Klopp nuk kishte bartur kapelë. Po pra, ai është floktari i Kloppit dhe i bashkëshortes së tij Ulla. Ardian Haziri është një rast klasik

Zvicra do ta ndihmojë edhe më tej Ballkanin

Në një konferencë për shtyp të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Zvicrës, lidhur me një konferencë të organizuar nga Agjencia Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (DEZA) dhe Sekretariati Shteëror për Çështje Ekonomike (SECO), u tha se Zvicra edhe më tej do të angazhohet për të ndihmuar vendet ballkanike Pothuajse një çerek shekulli pas shpërbërjes

Ovde je Srbija, si barcoletë

Arben Rrozhani Rreth 22 vite më parë, kur punonim te redaksia e gazetës “Rilindja” e Prishtinës, te rruga “Myslym Shyri”, kolegët e nderuar të Kosovës tregonin llojlloj barcoletash për kohën e “bratsvo e jedinstvo” (vëllazërim-bashkimin) që përfundoi me luftë në hapësirën e ish-Jugosllavisë. Më të bukurën e tregonte Skënder Zogaj, ai që çonte malit ilegalisht

E pabesueshme: Plasë gazi në metron e Berlinit (VIDEO)

Metrot në Gjermani nuk janë të njohura si vende për relaks apo për humor të mirë. Shumica e pasagjerëve bëjnë grimasa të ndryshme të monotonisë dhe mezi persin që të zbresin. Por, një grua në Berlin, u përkujdes që ambienti në metro të ndryshojë totalisht. Por, si ndodhi kjo gjë? Në mes të metros së

Fije argjendi nga Kosova deri në Istër

Në foto: Agron L.   “Parentine”, është grupi i vetëm muzikor në të cilin këndojnë femra me zë të dalluar, nga qyteti i Poreçit në Kroaci, i cili interpreton këngë nga melosi i Istrës, këngë të përshtatura italiane, muzikë amerikane dhe melodi të paharrueshme në gjuhën shqipe Rrëfimi i shkëlqyeshëm i lidhjeve mes Kosovës dhe

Granit Xhaka drejt piedestalit më të lartë

Futbollisti kosovar Granit Xhaka, përndryshe anëtar i Kombëtares zvicerane në futboll dhe lojtar në Bundesligën gjermane, është përzgjedhur në Top 11 për sezonin 2014/15 të portalit “Bundesliga.de”, të votuar nga gjithsej 400.000 përdorues, së bashku me super yjet, siç janë Robert Lewandowski apo Kevin De Bruyne! Gjatë këtij sezoni, Xhaka ishte i angazhuar në Mönchengladbachun

Rojet zvicerane e pajisin Papën me rezultate sportive

Gjatë të hënës, Radio Vatikani ka bërë publike një intervistë me Papa Franceskun, të cilën e kishte bërë për mediet argjentinase. Në pyetjen nëse e përcjellë ekipin e tij të zemrës Atletico San Lorenzo de Almagro, i cili bën gara në Ligën e parë argjentinase, ai është përgjigjur: “Për çdo ditë roja zvicerane mi sjellë

Shkupjanja që e mahniti ministrin e Ekonomisë të Gjermanisë

Ekzistojnë shumë mundësi që tekstili të përsoset në mënyrë që t`i përshtatet konsumatorit. „Corporate fashion tashmë është bashkëkohor“, pohon drejtorja shkupjane, Sadete Löcklin. Për herë të fundit ajo u dekorua nga ministri i Ekonomisë së Gjermanisë, Sigmar Gabriel si “punëdhënëse shembullore” Tashmë 15 vite, sipërmarrja nga Reutlingeni i Gjermanisë “Satema” është duke u përkujdesur për

Top