LAJME NGA SHQIPËRIA articles

NGJYRËN VJOLLCË PËR PS-NË

Fushata e zgjedhjeve të 2013 u shoqërua me një imazh të ri viziv të Partisë Socialiste. Flamujt, selia dhe çdo simbol, i cili përfaqësonte Partinë Socialiste, nga rozë u bë vjollcë. Alastair Campbell, këshilltar i kryeministrit Edi Rama në këto zgjedhje, në librin e sjellë në shqip “Fitimtarët” zbulon se ngjyra ‘‘vjollcë” ose “pink” ishte

FOTO: Krisma armësh në Tiranë, humbin jetën dy të rinj

Tirana është tmerruar mbrëmjen e sotme nga krismat e armëve. Rreth orës 20:00 janë dëgjuar të shtëna armësh në lulishten “1 Maji” pranë ish Ekspozitës “Shqipëria e re” në kryeqytet. Dy persona dyshohet se kanë mbetur të vrarë nga të shtënat me armë zjarri. Nga të dhënat paraprake ende të pazyrtarizuara nga Policia, thuhet se

Serbia, notë proteste OKB-së për Kosovën

Në bashkëpunim me ministrin e jashtëm, Ivica Daçiq delegacion i Serbisë në OKB i ka dërguar një notë proteste kësaj organizate, raporton KTV. E gjithë kjo për shkak të pjesëmarrjes së Kosovës si shtet në samitin anti-terror që u mbajt brenda ndërtesës së OKB-së. Zyrtarë të kësaj të fundit kanë thënë se ky ka qenë

Ndeshja Shqipëri-Serbi

Kur një muaj na ndanë nga ndeshja Shqipëri-Serbi, presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka, zhvilluar sot një takim me ambasadorin serb në Tiranë. Takimi u zhvillua në kuadër të masave dhe të organizimit të ndeshjes, që do të zhvillohet më 8 tetor, në stadiumin “Elbasan Arena”. Në fjalën e tij pas takimit, Duka

Shqipëria vend atraktiv për turistët zviceranë

E përditshmja zvicerane “St. Gallen Tagblatt”, ka filluar organizimin e një pushimi dhjetëditor në Shqipëri për shtetasit zvicerane. Në një artikull të saj, ajo e reklamon Shqipërinë si një vend mikpritës, i ngrohtë dhe me tradita të veçanta. Duke përshkruar sipërfaqësisht vendet më atraktive, doket e zakonet e shqiptarëve, gazeta në fjalë e ngritë Shqipërinë

Kryeministri dekoron profesorin e violinës, Robert Papavrami

Gjatë një ceremonie të zhvilluar në Sallën e Hartave, në Kryeministri, shefi i qeverisë, Edi Rama, ka dekoruar profesorin e njohur të violinës, Robert Papavramit. Rreptësia e famshme këtij të fundit, sidomos në marrëdhëniet me të birin, violinistin Tedi Papavrami, ishin pjesë e batutave të Ramës gjatë fjalimit të tij. Përballë profesorit të famshëm të

Rama nuk ndalet në aksionin kundër vjedhjes së energjisë

Kryeministri Rama e ka nisur të dielën i fokusuar tek operacioni në shkallë vendi kundër hajditëve të energjisë elektrike, duke theksuarkëtë radhë se “më në fund edhe gjykata po lëviz”. Është hera e parë që Rama vlerëson, qoftë edhe tangent, sistemin e drejtësisë. Në një mesazh në Fb, Rama ka nënvizuar edhe njëherë se ky

Top