LAJME NGA MAQEDONIA articles

Ibrahimi dhe Gashi dorëhiqen nga ‘Shenja’, vazhdojnë me ‘Besa’

Ibrahimi dhe Gashi dorëhiqen nga ‘Shenja’, vazhdojnë me ‘Besa’

Dy themeluesit e revistës Shenja Afrim Gashi dhe Zeqirija Ibahimi kanë hequr dorë nga revista, por edhe nga portali shenja.mk, për shkak të angazhimeve të tyre në lëvizjen politike ‘Besa’, duke ju lënë hapësirë të tjerëve që ta ruajnë neutralitetin e revistës, që pa bagazh politik do ta vazhdojnë këtë projekt. Lexoni më poshtë qëndrimin

Studentët e pavarur fillojnë luftë të hapur ndaj USHT-së!

Në hapësirat e  USHT-së nga Organizata Studentore sot ka filluar shpërndarja e një fletushke, përmes së cilës kjo organizatë pyet publikisht se: A ekziston parlament studentor? Si është zgjedhur parlamenti studentor?  Kush janë anëtarët e parlamentit studentor?  E kështu em radhë. Fletushka ën fjalë ka qenë shkas që sigurimi i universitetit reagoi në mënyre të

Maqedonia në BE në varësi të reformave

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shkup, Çarls Garet tha se anëtarësimi i Maqedonisë në Bashkimin Evropian varet nga zbatimi i reformave. Garet vlerësoi se sa më shpejt që Maqedonia zgjidh krizën politike, plotëson reformat dhe zgjidh emrin, aq më afër BE-së do të jetë. “Përshpejtimi i procesit të anëtarësimit varet nga ritmi i realizimit

Mosmbyllja e “Jugohromit” do të kontestohet në Gjykatën Kushtetuese

Tetovë, 2 nëntor – Lajmi për mosmbylljen e fabrikës “Jugohrom” ka sjellë reagimin e Lëvizjes EcoGuerilla, që proteston ashpër kundër vendimit të Qeverisë dhe Ministrisë së Ekologjisë. Në reagimin me shkrim, Lëvizja paralajmëron dërgimin e kësaj çështjeje pranë Gjykatës Kushtetuese, si dhe një sërë aktivitetesh të tjera, në bashkëpunim me sektorin joqeveritar. Reagimi i plotë

Kanita Suma synon “Këngën Magjike” me një baladë për nënën

Këngëtarja zëbukur nga Shkupi, Kanita Suma, vjen për publikun shqiptar me një baladë për nënën, në bashkëpunim me këngëtaren Leonora Poloska. Vogëlushja e cila u bë e njohur me kandidimin e saj në X-Factor Albania, ka zgjedhur këtë herë të garojë në një festival  përballë yjeve më të mëdha të muzikës shqiptare. “Digjem për Ty,

Top