LAJME NGA MAQEDONIA articles

Kur Shkupi ishte zemra e Kosovës

Kur Shkupi ishte zemra e Kosovës

Vrasja e një “gjermani” në Gjakovë, frika nga treni në Prishtinë, shkolla franceze në Mitrovicë dhe italiane në Shkup, 1200 dyqanet e Prizrenit dhe hekurudha që e bëri Ferizajn qytet, Shkupi si “zemër” e Kosovës dhe mudiri i Prishtinës që thotë: “Me racë jemi gegë dhe në vendin tim askush asnjë fjalë turqisht nuk e

Kim Mehmeti: Shqiptarët në duart e banditëve politik që mbështesin regjimet antishqiptare

Postimi i plotë i shkrimtarit dhe publicistit Kim Mehmeti: “Shqiptarët e Maqedonisë mbetën në duart e kryesuesve banditë të BDI-së dhe PDSH-së edhe shkaku i pafytyrësisë së disa burrështetasve në Prishtinë e Tiranë, të cilët edhe pse e dinin se drejtuesit e këtyre dy partive ishin shërbëtorë të qarqeve policore e politike maqedonase, ata mbështesnin

Pagoi BDI grupet për sulmin në Gushincë?!

Sulmi në policinë maqedonase në fshatin Goshincë ka qenë i inskenuar në mënyrë që ta tërheqë vëmendjen nga afera e përgjimeve ku në qendër është kryeministri Nikolla Gruevski, thonë shërbimet informative. Për sulmin, sipas këtyre burimeve jozyrtare të disa shërbimeve informative të rajonit, janë ndarë dy milionë euro, kurse e kanë organizuar dy persona, siç

Fatkeqësi hekurudhore në afërsi të Velesit, 14 emigrantë kanë humbur jetën

14 emigrantë humbën jetën mbrëmë në fatkeqësinë hekurudhore në afërsi të Velesit, kur treni i linjës Selanik-Beograd ka goditur grupin e emigrantëve. Tereni në vendin e fatkeqësisë është i ngushtë dhe i pakalueshëm dhe kjo supozohet të jetë një nga arsyet e fatkeqësisë. Ka dëshmuar edhe vozitësi i trenit. Ai thotë se ka filluar të

MPB-ja i caktoi 30 ditë paraburgim Rexhep Rexhepit

Prokuroria ka caktuar masë paraburgimi prej 30 ditëve për Rexhep Rexhepin, njërin nga tre të arrestuarit nga aksioni policorë i një dite më parë në Kumanovë. Sipas burimeve të Alsat M, Rexhepi akuzohet për armëmbajtje pa leje. Bashkë me Rexhep Rexhepin të arrestuar ishin edhe dy vëllezërit e tij Shefki Rexhepi dhe Sh.R i punësuar

Shumë ministri s’e njohin gjuhën shqipe!

Opsioni i komunikimit edhe në gjuhën shqipe në shumë ministri jo vetëm që nuk është shtuar, por disa prej tyre e kanë hequr. Arsyetimi është se komunikojnë vetëm në gjuhën zyrtare – në maqedonisht. Shqipja, krahas anglishtes, është prezente në ato ministri që drejtohen nga shqiptarë, por ka edhe raste në institucione që drejtohen nga

Turp. Bastiset shtëpia e vëllezërve Rexhepi

Forcat speciale sot pasdite rreth orës 16 kanë bastisur shtëpinë e vëllezërve Rexhepi, raporton “Lajmpress”. Për momentin në stacionin policor gjenden Rexhep Rexhepi, Shefket Rexhepi dhe Shenur Rexhepi. Familjarët për Lajmpress shprehen të shqetësuar dhe këtë akt e vlerësojnë si montim të radhës tw regjimit aktual. Familja Rexhepi në Kumanovë është e njohur si familje

Deputeti i PDSH-së: Duhet Menduh Thaçi të takohet me Ali Ahmetin, që të vijnë në shprehje “intelektualët?

Deputeti i PDSH-së, Ernad Fejzullahu ka shkruar një shkrim i cili titullohet, “Duhet Menduh Thaci të takohet me Ali Ahmetin, që të vijnë në shprehje “intelektualët “? E për atë se çfarë shkruan realisht Fejzullahu i PDSH-së, Almakos ju sjell të plotë më poshtë: DUHET  MENDUH THACI TË TAKOHET ME ALI AHMETIN, QË TË VIJNË

Top