LAJME NGA MAQEDONIA articles

Avokati i Popullit (Grujevskit): Të arrestuarit e Kumanovës janë mirë!!!

Avokati i Popullit (Grujevskit): Të arrestuarit e Kumanovës janë mirë!!!

Avokati i Popullit në Maqedoni, Ixhet Memeti, ka thënë se të paraburgosurit në ngjarjen e 9 majit në Kumanovë e kanë gjendjen e “mirë” shëndetësore!! Sipas tij, ata janë kontrolluar nga mjekët dhe sipas tyre disa nga ta kanë lëndime më të lehta ndërkaq te disa më të rënda. Memeti, po ashtu tha se nga

Oj nënë, a vrasin fëmijë? (Video)

Kjo intervistë, e realizuar nga Radio “Pendimi”, është më shumë se sa emocionuese teksa dëgjon këtë vajzë të vogël të tregojë për momentet e tmerrit gjatë luftimeve mes Policisë e Ushtrisë maqedonase me grupin e armatosur në “Lagjen e Trimave”. “Kam mendu se po na vrasin. Pyeta nënën: o nënë, a vrasin fëmijë?”, ka rrëfyer

Mesazhi i Komandant Hoxhës

Hoxha flet për protestat e fundit para Qeverisë… Xhezair Shaqiri i njohur si Komandant Hoxha për Almakos i ka komentuar zhvillimet e fundit në Maqedoni, veçanërisht protestat e sotme para Qeverisë. “Të nderuar Ssqiptarë të Maqedonisë, si po shihet puna e Zaevit me qëllim ka vonuar skandalet që prekin elektoratin shqiptar, si rastin “Monstra”. Mua

Shabani shpallet kryetar i BFI-së

  Mëngjesin e sotëm ka ndodhur një sulm i armatosur ndaj Bashkësisë Fetare Islame raportojnë mediet shqiptare nga Maqedonia . Një grup prej rreth 50 personave të udhëhequr nga myftiu i Shkupit Ibrahim Shabani dhe sekretari i përgjithshëm i BDI-së Afrim Tahiri thuhet se kanë sulmuar me armë zjarri BFI-në. Ky grup sipas informacioneve jo zyrtare

BDI, tërhiqet nëndega në Çellopek të Epërm?

Gjatë ditës së djeshme nëndega e BDI-së në Çellopek të Epërm ka mbajtur mledhje të jashtëzakonshme si rezulltat i mos përfilljes nga ana e Degës së BDI-së Bërvenicë dhe kryesisë qëndrore të BDI-së. Nga mledhja e zhvilluar nga 43 antarët e BDI-së njëzëri u vendos : “1.Nëndega e BDI-së Çellopek i epërm i ngrin të

Mersiha Smailoviç: Kampi i refugjatëve në lagjen Gazi Babë në Shkup nuk ndryshon nga burgu

Fatkeqësia  që mori jetën e 14 emigrantëve në rrugën hekurudhore në Veles nuk është hera parë, por këto raste ku kanë humbur jetën emigrantë nëpër hekurudha të Maqedonisë kanë ndodhur edhe më herët. Shumë qytetarë të vendeve të prekura nga konfliktet kërkojnë shpëtim në rrugët drejt vendeve të Evropës. Shumë emigrantë nga këto vende, veçanërisht

Top