LAJME NGA MAQEDONIA articles

Përfshihet nga flakët ministria e Brendshme

02.03.2019 Mbrëmjen e sotme ka rënë një zjarr në bodrumin e Ministrisë së Brendshme. Ngjarja është shënuar rreth orës 20:30 minuta. 0Burime për Shqiptarja.com pohojnë se vatra e zjarrit ka qenë afër dhomave të serverit të sistemit TIMS. Sipas të dhënave të para mësohet se zjarri është shkaktuar nga disa kabuj elektrik si pasojë e

Ziadin Sela: Dje Agimi, sot Talati, kreu i ASH-së reagon pas dështimit të heqjes së imunitetit të Veljanovskit

25/02/2019   Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela ka reaguar pas dështimit të seancës për heqjen e imunitetit të deputetit të VMRO-DPMNE-së, Trajko Veljanovski, i cili dyshohet si njëri ndër organizatorët e ndërhyrjes së dhunshme në Kuvend më 27 prill të 2017, përcjellë INA. Sela në një postim në facebook ka atakuar direkt

Ky është ekipi i kirurgëve që shpëtuan dhjetëra të plagosur nga tragjedia Shkup-Tetovë

15/02/2019   Në orët e pasditës, ai mori një telefonatë nga ekipi në detyrë se ka ndodhur një aksident tragjik dhe se të gjithë do të duhet të mobilizohen.   Dr. Ridvan Bajrami, një ditë pas aksidentit të rëndë pranë fshatit Laskarcë në autostradën Shkup-Tetovë tregon natën e rëndë në Spitalin e Përgjithshëm “8 Shtatori”.

Një milionë euro subvencione për mbështetje të qytetarëve për ngrohje ekonomike dhe ekologjike

09.02.2019 Banorët e Shkupit të cilët dëshirojnë të transferohen në ngrohje ekologjike  dhe do të zgjedhin për ta ndërruar sistemin e vjetër të derivateve të ngurta me shporet me peleta ose inverterë mund të marrin mbështetje nga Qyteti i Shkupit.Për shporet me peleta mund të marrin subvencione edhe përmes Ministrisë së Ekonomisë. Deri më tani

ASH- BESA: Nuk ka marrëveshje, por vetëm “dëshirë”

Nuk ka marrëveshje, por vetëm “dëshirë” që Sela dhe Kasami të propozojnë kandidat të përbashkët presidencial   02.02.2019 Aleanca për Shqiptarët me kryetar Ziadin Selën dhe Lëvizja BESA me kryetar Bilall Kasamin, po e shqyrtojnë mundësinë që në zgjedhjet presidenciale të dalin me kandidat të përbashkët njofton Portalb.mk. Të dy partitë, thonë se ekziston dëshira

Shkupi, qyteti i parë në botë për ajrin e ndotur

21/01/2019          Prania e grimcave PM10 dhe PM 2.5, sipas stacioneve matëse, ka kapërcyer normat e lejuara, madje me disa dhjetëra herë.  Drejtuesit e qytetit të Shkupit kanë nisur me zbatimin e masave urgjente për mbrojtjen nga ndotja e ajrit. Transporti publik prej të dielës bëhet pa pagesë, me qëllim të uljes

Ligji i gjuhëve, VMRO-DPMNE me kallëzim penal kundër Xhaferit, Ibraimit dhe Kostovskit

15:00:08                      2019-01-18      Ligji për dygjuhësinë është i dëmshëm dhe do të shkaktojë pasoja afatgjate për Republikën e Maqedonisë, ka reaguar sot partia opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE, njofton Koha. “Problem shtesë është që ligji është miratuar në mënyrë në të cilën sillet dhunshëm dhe në mënyrë

Top