LAJME NGA MAQEDONIA articles

Ligji i gjuhëve, VMRO-DPMNE me kallëzim penal kundër Xhaferit, Ibraimit dhe Kostovskit

Ligji i gjuhëve, VMRO-DPMNE me kallëzim penal kundër Xhaferit, Ibraimit dhe Kostovskit

15:00:08                      2019-01-18      Ligji për dygjuhësinë është i dëmshëm dhe do të shkaktojë pasoja afatgjate për Republikën e Maqedonisë, ka reaguar sot partia opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE, njofton Koha. “Problem shtesë është që ligji është miratuar në mënyrë në të cilën sillet dhunshëm dhe në mënyrë

Dy funksionar të lartë të VMRO-së kanë dhënë urdhër që të ndodh “Monstra”?!

Shkup, 2 tetor-Një dëshmi tronditëse publikohet për rastin famëkeq “Monstra”, ku 6 maqedonas u vranë, para tre viteve në liqenin e Smilkovcit, 10 km në largësi nga Qendra e Shkupit transmeton Zhurnal. Dëshmin e publikon portal maqedonas, OhridSkay. Sipas këtij portal ekzekutimin e 6 të rinjëve maqedonas e kanë kryer pjestarët e sigurimit të dy

Gjest human i gazetarit të “Koha”, Bujar Kurtaj

Pasi kishte gjetur një portofol me dokumente identiteti dhe me të holla të panumëruara, gazetari i sportit të gazetës “Koha” në Shkup, Bujar Kurtaj aspak nuk hezitoi që rastin ta paraqesë përmes faqes së tij në Facebook, duke lutur të gjithë ata që e njohin pronarin e protofolit të informojnë të njëjtin, apo postimin e

Blero gjuan me armë në Gurgunicë

Blero ka qëndruar në Maqedoni për disa ditë. Ai ishte atje me ftesë të një miku i cili në fshatin Gurgunicë kremtoi synetinë e të birit. Gjatë qëndrimit i cili impresionoi Bleron falë mikpritjes dhe vendit të bukur ai u pa edhe në shoqërinë e Adem Ramadanit. Mirëpo këngëtari duket se i përfshirë nga atmosfera

Nikolla Gruevski për “Die Presse”: Beteja e Kumanovës nuk ishte konflikt ndëretnik

Në një intervistë për të përditshmen austriake “Die Presse”, kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski, ka folur për zhvillimet e fundit në Maqedoni, lidhur me protestat e opozitës para Qeverisë, raportet me shefin e opozitës Zoran Zaev, korrupsionin, papunësinë, dorëheqjen e tij eventuale dhe shumë e shumë çështje të tjera. Në mesin e këtyre çështjeve, atij i

Si iku i arrestuari nga grupi i Kumanovës?!

Takimi i kryeministrit Nikolla Gruevski, me ambasadorët e 17 vendeve anëtare të BE-së, të udhëhequr nga shefi i delegacionit të BE-së Aivo Orav, nuk ka kaluar mirë për nikoqirin, ndërsa ambasadorët nuk janë shërbyer me fjalorin adekuat për diplomacinë, por kanë qenë të ashpër me kryeministrin, shkruan Libertas, transmeton SHENJA. Në takimin, raportohet se Orav

Lëvizja BESA organizon marsh protestues

Më 13 qershor Levizja BESA do të organizojë marsh protestues në Shkup në të cilin do të shprehet revolta për gjendjen e keqe politiko-sociale në të cilën ndodhen aktualisht shqiptarët. Kryetari i Këshillit Koordinues së Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, shpjegoi se marshi do ketë karakter gjithëshqiptar dhe se Lëvizja BESA vetëm e inicion marshin. “Për

Top