LAJME NGA KOSOVA articles

Qeni zbulon hajnin kosovar të verërave të shtrenjta

Me ndihmën e një qeni policor, në një bodrum në Pfäffikon të Zvicrës, është arrestuar një hajn i dyshuar për plaçkitjen e verërave të shtrenjta. Qeni e kishte hetuar kosovarin 49-vjeçar, të dehur në masë të madhe dhe pas një kohe të shkurtër, policia e arreston në vend të ngjarjes, shkruan e përditshmja zvicerane “NZZ”.

Haki Abazi: Milaim Zeka të tregoj përse u festua në Suedi, natën kur u vra Ahmet Krasniqi

Edhe 24 orë pas intervistës së ish kryespiunit shqiptar, Fatos Klosi në Kosovë vazhdojnë debatet. Kryesisht analistët dhe njerëzit e kohës ndalen të zbardhja e vrasjes së kolonelit Ahmet Krasniqi, ministër i Mbrojtjes në Qeverinë e Republikës së Kosovës në ekzil. Në vazhdën e këtyre reagimeve është edhe Haki Abazi, njohës i çështjeve politike. Ai

Thaçin e lirova unë

Ish-shefi i SHISH- Fatos Klosi ka deklaruar se Hashim Thaçi është arrestuar në Shqipëri në vitin 1997. Por, Xhavit Haliti, deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, thotë për “Zërin” se Thaçi u ndalua në vitin 1997 nga policia shqiptare dhe që nuk ka qenë i arrestuar. Sipas Halitit, ndalimi i Thaçit nuk kishte

Gjermania: Nuk ka ndryshim të kufijve në Ballkan

Ambasadori gjerman në Serbi, Heinz Wilhelm tha sot se vënia në pikëpyetje e kufijve të Ballkanit Perëndimor është e papranueshme. Wilhelm, duke iu përgjigjur pyetjeve të studentëve të Fakultetit të Shkencave Politike, tha se deklaratën e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, rreth bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, askush në BE nuk e ka vlerësuar pozitivisht.

I vazhdohet paraburgimi edhe për dy muaj Oliver Ivanovqit

Në Gjykatën Themelore në veri të Mitrovicës, ia ka zgjatur edhe për dy muaj paraburgimin liderit të serbëve të veriut, Oliver Ivanoviqit, i akuzuar për vrasjet e ndodhura në veri të Mitrovicës gjatë vitit 2000. Ivanoviq është arrestuar më 27 janar të vitit 2014 me akuzën se më 14 prill 1999 dhe më 3 shkurt

Kurti: Thaçi s’ka numra, kërkon qeveri gjithëpërfshirëse

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka kundërshtuar çdo tendencë të ndërhyrjes nga ndërkombëtaret, në mënyrë që të zgjidhet kriza institucionale në Kosovë. Duke folur sot në mbledhjen e 17-të të Këshillit të Përgjithshëm të Vetëvendosjes, Kurti theksoi se nëse duhet të ketë ndërhyrje jashtë institucioneve, ajo duhet të bëhet nga qytetarët. “Thaçit i intereson

Thaçi: Hajde flasim në interes të Kosovës

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi është shprehur se është gati për dialogun me VLAN-in, me qëllim që institucionet të mund të themelohen sa më parë. Sipas Thaçit, e vetmja mënyrë që Kosova të dalë nga ngërçi është vetëm dialogu tek presidenca. “Secila parti politike dhe lider politik duhet të dalë jashtë interesave personale në interes

Limaj: VLAN-i është unik, Brovina të thërras seancën

Kryetari i partisë NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj pas takimit të Bllokut LAN dhe “Vetëvendosje”, ka demantuar zërat për përçarje brenda koalicionit opozitar, duke premtuar se së shpejti do të zgjidhen institucionet e vendit. “VLAN është unik, është i vendosur për të ecur përpara me projektin tonë të cilin e kemi ndërtuar për ta ndryshuar

Vjen në jetë Roma, vajza e Elvis Pistës (Foto)

Sot, ka lindur bashkëshortja e kandidatit për deputet në Kuvendin e Kosovës, Elvis Pista, i cili u vra më 15 qershor. Ajo ka sjellë në jetë fëmiun e deputetit të ndjerë, pasditen e së hënës, mësojnë burime të Telegrafit. Bëhet e ditur se familjaret e kanë pagëzuar me emrin Roma që besohet të ketë qenë

Top