LAJME NGA KOSOVA articles

11:58 09.11.2015 KOSOVA NUK BËHET ANËTARE E UNESCO-S

11:58 09.11.2015 KOSOVA NUK BËHET ANËTARE E UNESCO-S

(E plotësuar) Në mungesë të tri votave Kosova nuk është pranuar për t’u anëtarësuar në organizatën më të madhe të Kombeve të Bashkuara UNESCO.(E plotësuar) Tentativa e Serbisë që votimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO të shtyhet ka dështuar. Kërkesa e delegacionit të Serbisë në organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe

Gjermani: Polici i papunë kosovar, rrezikohet për tu dëbuar

Për grupin punues të azilkërkuesve, Arton Mema është një dhuratë e vërtetë. Kosovari ri është duke dhënë një kontribut të jashtzakonshëm në punën me refugjatët. Ai gjithashtu ka gjetur edhe një vend për trajnimin e mëtejshëm, por në të njëjtën kohë, atij i kërcënohet dëbimi.     Arton Mema ka studiuar, angazhohet vullnetarisht për të

Liberalizimi i vizave për Kosovën

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, u takua në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, me komisionerin e BE-së për Migrim, Çështje të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos. Gjatë takimit, ku ishin të pranishëm edhe zëvendëskryeministri i parë, njëherësh ministër i Jashtëm, Hashim Thaçi, ministri i Brendshëm, Skënder Hyseni dhe ministri i

Haradinaj mbetet në Slloveni

Gjykata në Kranj ka vendosur se Ramush Haradinaj duhet të mbetet në Slloveni pasi Gjykata duhet të procedojë ankesën para se ajo të vazhdojë së trajtuari kërkesën e Serbisë për ekstradim. Gjykata ka kumtuar se e ka marrë “ankesën për mënyrën e zhvillimit të procedurës lidhur me arrestimin e shtetasit të Kosovës, transmeton B92 raportin

Maturantja që riktheu traditën shqiptare

Mbrëmja e Maturës rikthehet fuqishëm me adoleshentët në garë për të rënë në sy. Fotoja e kësaj maturanteje nga Peja, Kosova po qarkullon me shpejtësi në rrjetet sociale. Ajo është bërë nga fotografi Gentrim Shabani. Fotoja është e Shkollës së Mesme të Mjekësisë. Kuptohet se përse fotoja po bën kaq bujë. “Maturantja që riktheu traditën

Stop bisedimeve Sërbi-Kosovë!

Prishtina zyrtare ka vendosur të anulojë negociatat e planifikuara paraprake rreth Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë. Kështu së paku ka thënë drejtori i ashtuquajturës Zyre për Kosovën në kuadër të qeverisës serbe, Marko Gjuriq, i cili ka akuzuar Qeverinë e Kosovës për ndërprerjen e njëanshme të dialogut. “Dua t’iu informoj se Prishtina zyrtare ka

“Bild”-i në aksion për të ndihmuar fëmijën kosovar

Prindërit e Erisit, Luljeta (39) dhe Mustafë Vitija (40) mbi shtratin e fëmijës së tyre   Erisi tashmë ndjehet më mirë, e ënjtura në gojë i është zvogëluar. Pas hemoterapisë së parë, nuk kanë munguar edhe dhuratat Erisiti të vogël gjashtëvjeçar (6) i është rikthyer buzëqeshja. Ai nuk dorëzohet edhe pse kanceri nuk është mposhtur.

Top