KULTURË articles

Hamide Canolli, shembull i përditshmërisë multikulturore në Belgjikë

Hamide Canolli, shembull i përditshmërisë multikulturore në Belgjikë

20:03:51             2017-12-27       Ashtu si edhe 10 për qind të popullatës së qytetit Huy në Belgjikë, edhe Hamide Canolli është me prejardhje shqiptare. Ajo e përkujton luftën në Kosovë, në mes të 1998 dhe 1999, por nuk dëshiron të flasë në këtë temë.   Më me dëshirë do

SALAJDIN SALIHU: SHËNIME NGA ZVICRA

01:59:33            2016-06-12         QIELLI. Gjithçka fillon me një performancë të trishtë. Stjuardesa e kompanisë “Helvetica”, e bukur, e qeshur, miqësore (të duket sikur aktron, se buzëqeshja e saj është prej plastike, njëfarë uniforme pune, një maskë) demonstron se si duhet të sillemi në rast të ndonjë të

Intervistë në heshtje

17:00:23          2016-02-02     SELAJDIN SHABANI Të kam pas thënë, Lajdins se jeta është PËRRALLË, por, TI, nganjëherë, ngashënjeheshe, jo rrallë. Të kam pas thënë, Lajdins, se jeta është LOJË, Që nuk e fiton dot kurrë, por, TI vazhdojë ta luaje si me letrat e bixhozit. Të kam pas thënë, Lajdins

Apel me ndjenja për më tepër humanitet në mes të shqiptarëve

Këngëtari i mirënjohur nga Maqedonia, rapsodi Dalip Sulejmani, përndryshe mërgimtar në Gjermani, në një postim të tij në Facebook ka shprehur mllefin e tij të mërgimtarit lidhur me gjendjen e rëndë sociale në vendlindje, me theks të veçantë në marrëdhëniet e ftohura në mes popullatës në Maqedoni e rajon. Gjithashtu, atë e brengosë edhe papunësia

Izet Curi solli magjinë e modës franceze në Çair

Mbrëmë në Çifte Hamam në Çarshinë e vjetër nën organizimin e Institutit ndërkombëtar të modës „Izet Curi“, Ambasadës së Francës në Maqedoni, Institutit Francez në Shkup dhe Komunës së Çairit u mbajt ekspozita e modeleve të punuara nga nxënësit e Institutit ndërkombëtar të modës „Izet Curi“ – Modelizmi. Në këtë ngjarje siç theksohet në kumtesën

Gjergj Elez Alia, Katallani dhe Bajlozi

1.Bajlozi dhe katallani? Në përfytyrimin e thjeshtuar fëminor të dy janë vete (personazhe) përrallash, të dy të mëdhenj e të tmerrshëm, të dy vrasin e presin. Sipas skemës së këtij përfytyrimi, mund të ngatërrohen lehtë me njëri-tjetrin. Në psikologji ngatërresa kësisoj bëjnë pjesë te ajo dukuri që njihet si shoqërizimi (asosacioni) i analogjisë. Në qoftë se fëmijët janë

GJIROKASTRA NA BASHKOI TË GJITHË SHQIPTARËT

Grupe folklorike nga mbarë trevat shqiptare, brenda e jashtë kufinjëve dhe nga diaspora, në ditët e fundpranverës të Majit 2015, vërshuan në kalanë e Argjiros për të shpalosur folklorin tonë të pasur, të bukur në pamje e të magjishëm në shpirt. Privatisht udhëtova për në Gjirikastër. Kisha deshirë të shoqëroja e të shikoja grupin kosovar

Violinisti shqiptar lë gojëhapur publikun gjerman

Me titullin e justifikuar „violinisti i djallit“ në mënyrë të merituar, solisti shqiptar Alban Pengili gjatë fundjavës ka lënë gojëhapur publikun gjerman, duke interpretuar veprat e kompozitorit Johann Sebastian Bach, në Lüdinghausen. Koncerti ishte i vizituar nga mysafirë të shumtë, ndërsa mirëseardhjen ua shprehu Hans-Georg Jaroslawski. „In memoriam Nicolo Paganini“, ishte titulli i mbrëmjes së

Ndërron jetë Liliana Çavolli

Në orët e hershme të së shtunës, ka ndërruar jetë këngëtarja e njohur shqiptare Liliana Çavolli. Ajo ishte në skenë për më shumë se 5 dekada, me këngën e saj të lehtë qytetare. Lili, siç e njihnin miqtë kishte punuar edhe në redaksinë e muzikës në Radio Prishtinë, ndërsa pas luftës ajo ka qenë autore

Top