BOTA articles

11:58 09.11.2015 KOSOVA NUK BËHET ANËTARE E UNESCO-S

11:58 09.11.2015 KOSOVA NUK BËHET ANËTARE E UNESCO-S

(E plotësuar) Në mungesë të tri votave Kosova nuk është pranuar për t’u anëtarësuar në organizatën më të madhe të Kombeve të Bashkuara UNESCO.(E plotësuar) Tentativa e Serbisë që votimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO të shtyhet ka dështuar. Kërkesa e delegacionit të Serbisë në organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe

Kanada me qeveri të re – 15 femra, 15 meshkuj

Kryeministri i sapozgjedhur kanadez, Justrin Trudeau, të mërkurën dha betimin, duke shpalosur kabinetin e liberalëve, të cilët fituan bindshëm në zgjedhjet e fundit parlamentare. Si djalë i ish-kryeministrit, Jasque Trudeau, Justin riktheu në pushtet Partinë Liberale, duke u zotuar se do të punojë shtigjeve të bababit të tij të ndjerë, i cili shkëputi hegjemonizmin britanik

Zhduket në rrethana misterioze një kosovare në Zvicër

Një vajzë 16-vjeçare nga Kosova është zhdukur dje (e hënë) në Kantonin e Tiçinos në Zvicër. Policia zvicerane tashmë kërkon informata nga popullata. Ajo ka lëshuar shtëpinë në Canobbio TU për të shkuar në shkollë, por atje nuk ka arritur dot. Bëhet fjalë për të rejën kosovare Armonda Amzaj (16), nga e cila mungon çfarëdo

Videoklipi shqiptaro-zviceran që po kundërshton ideologjinë zvicerane

Personazhet e klipit, në të shumtën e rasteve janë me buzëqeshje në fytyrë, si një kundërthënie e ideologjisë zvicerane se shqiptarët janë të mrrolur, të armatosur e me vetura ekstravagante     Këto ditë, në Bernë të Zvicrës u promovua një videoklip i ri i shqiptarit, i cili ka shkaktuar revolucion të vërtetë nëpër rrjetet

Metodë e mirë për ta mposhtur pagjumësinë (VIDEO)

Po që se keni probleme me gjumin, një shkenctar si duket e ka gjetur zgjidhjen përfundimtare. Me trukun 4-7-8, ai beson se do t`ju zë gjumi brenda 60 sekondave. Metoda quhet „4-7-8-Teknika e frymëmarrjes“ dhe do t`ju ndihmojë që në të ardhmen të fleni sa më parë. Ja edhe si duhet vepruar për të zbatuar

Krishterja e konvertuar: Muhamedi ka mësuar dhe ushtruar dhunë

Vallë, a mund të reformohet Islami? Kritikuesja islame dhe krishterja e konvertuar, Sabatina James nuk beson në këtë reformë. Në shoun televiziv „Phoenix Runde“ ajo ndëshkon shamitë dhe martesat me dhunë. Sabatina James është nën mbrojtje personale, pasi ngriti duart nga feja e prindërvetë saj, pasi iu mënjanua një martese me dhunë dhe pasi u

Fqinjët kërcënojnë me Luftë Ballkanike për ”Shqipërinë e Madhe”

Të njohura si “shtetet Ortodokse të Ballkanit”, Serbia, Greqia, Bullgaria dhe Maqedonia, ndihen të frikësuara nga ideja e krijimit të “Shqipërisë së Madhe”, e cila po qarkullon në Ballkan. Sipas asaj që raporton televizioni maqedonas “TV Sitel”: “në rast se SHBA-të do të mbështein Shqipërinë në të gjitha çështjet, siç ishe dhe rasti i Kumanovës

Dembel Stambolli. Si fitohen 18 000 $ shtirë?

Si fitohen 18 000 $ shtrirë? Amerikani 28 vjeqar Andrew Iwanicki  kur lexoj ne internet, se Administrata Kombëtare Aeronautike Hapësinore Amerikane (NASA) ofron 18.000 dollarë personit që do të rrij shtirë për 70 ditë të tëra, mendoj së është punë e ëndrave. Eksperimenti quhej „Bed rest study“ dhe NASA dëshironte të kuptoj se qka ndodhe

Traditë e çuditshme!

Në panairin për kafshë në Appenzell të Zvicrës në kantonin Innerrhoden pijnë duhan edhe fëmijët 6-vjeçarë! Në këtë panair që mbahet një herë në vit në kantonin e lartpërmendur prezantohen shumë kafshët që kanë fermerët e këtij vendi, ata i përgatisin kafshët me ditë të tera, duke i pastruar dhe rregulluar që të duken sa

A duhet rregullat në islam t’u përshtaten kohës?!

Mbi 900 të vdekur gjatë pelegrinazhit të Haxhit në qytetin e shenjtë të Mekës shënon tragjedinë më të rëndë në 25 vitet e fundit si pasojë e tollovisë dhe shtyrjeve të mëdha. Kjo ka hapur debat brenda komunitetit të dijetarëve islamë disa prej të cilëve janë për rishikimin e rregullave juridike të cilat lidhen me

Top