BOTA articles

Erdogan: Turqia harxhoi mbi 37 miliardë dollarë për refugjatët

20.02.2019 Ankara, 20 shkurt – Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan deklaroi se Turqia nuk do të mundet vetë të ballafaqohet me valën e re eventuale të refugjatëve. Në fjalimin e Konferencës së gjashtë ministrore në kuadër të procesit të Budapestit në Stamboll, ai vlerësoi se ndërtimi i mureve të larta me tela me gjemba nuk

Pavarotti në një dokumentar

17.02.2019 Mbrëmjen kur u ndanë çmimet Grammy, kompania filmike “CBS Films” publikoi një pjesë nga dokumentari që po përgatit për tenorin e madh italian, Luciano Pavarotti. Projekti ende është në fazën e prodhimit. Magjia e zërit të tij është e njohur në mbarë botën, ndaj regjisori Ron Howard do të përpiqet të sjellë anën njerëzore

Kombet e Bashkuara e njohin Maqedoninë e Veriut me emrin e ri

16/02/2019   Kombet e Bashkuara e ndërruan referencën “Ish Republika e Jugosllavisë Maqedonia”, me emrin “Maqedonia e Veriut” në listën e shteteve të pranuara.   Ndërrimi në KB është bërë më 14 shkurt në orët e vona. Ministria e Punëve të Jashtme me notë verbali i njoftoi KB për ngjarjet e ndryshimit të emrit. “Marrëveshja

Trump në mënyrë të drejtpërdrejtë i kërkon Serbisë ta njoh pavarësinë e Kosovës

15/02/2019 0 Duket se presidenti Amerikan Donald Trump e ka shfrytëzuar mënyrën më të mirë për t’ia kërkuar Serbisë njohjen e pavarësisë së Kosovës, raporton Zeri.info.   Në të vërtetë, në letrën e presidentit Trump dërguar presidentit serb Aleksander Vuçiç me rastin e pavarësisë së Serbisë, ai përveç urimit për këtë ditë dhe potencimit të

Serbia fsheh krimin përmes Kosovës!

12/02/2019   Skënder Karaçica   Qysh nëpër vite,Serbia fashiste problemet e vete dhe ngritjen e pushteteve e ka nisur përmes Kosovës. Tash e dhjetë javë,Serbia është ngritur në këmbë dhe po kërkohet dorëheqja e Aleksandër Vuçiç dhe të regjimit të tij të dështuar për popullin serb,kështu thuhet në Beograd dhe në qytetet e Serbisë. Protestat

Greqia e dërgoi notën diplomatike: Hyn në fuqi Republika e Maqedonisë së Veriut

12/02/2019   Greqia edhe zyrtarisht ka dërguar notë diplomatike ku e informon qeverinë tonë për ratifikimin e marrëveshjes së Prespës dhe protokollin për anëtarësim në NATO, përcjell Telma.   “Do të dërgohet notë verbale ku do të njoftojmë për ratifikim e marrëveshjes dhe në vazhdim Maqedonia e Veriut do t’i njoftojnë Kombet e Bashkuara, por

Server paralajmëron se kur Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare e BE-së

12/02/2019   Analisti politik, Daniel Server konsideron se Maqedonia në qershor do t’i fillojë negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe për pesë vite do të jetë nga fundi i procesit për anëtarësim.   Server është profesor i studimeve ndërkombëtare në Universitetin “Xhon Hopkins” dhe njohës i mirë i ngjarjeve në Ballkan. “Nuk jam në

Shqiptari nga Kosova pranohet në NASA, tregon formulën e suksesit

10/02/2019   Xhafer Rama ka nisur “rrugëtimin” e tij në Mars! 24 vjeçari nga fshati Turuçicë e komunës së Podujevës, Xhafer Rama nuk është astronaut, por rrugët e suksesit në karrierën e tij drejtuan djaloshin kosovar në NASA (National Aeronautics and Space Administration).   NASA, ky emër për të cilin kemi dëgjuar në lajme dhe

Biznesmeni shqiptar humbë 200 milionë euro nga falimentimi i një banke në Singapor

09/02/2019   Sipas disa informacioneve për 360grade.al, një nga Bankat më të mëdha të Singaporit, ka falimentuar vitin e kaluar, duke gëlltitur dhjetëra milliarda dollarë “kursime” të njerëzve të rëndësishëm në të gjithë botën.   Banka ishte një off shore, e cila është vizituar disa herë edhe nga “personalitete” shqiptare të nivelit shumë të lartë,

Shkoi si dëshmitar, përfundon i arrestuar me 7 akuza

09.02.2019 Mbrojtësi i Levante, Antonio Garcia është arrestuar nga policia në një gjykatë të Spanjës, aty ku kishte shkuar të dëshmojë në lidhje me arrestimin e 6 personave të përfshirë në disa krime. I njohur me emrin Tono, 29-vjeçari është ndalur nga gjykatësi duke parë që dëshmitë e tij ishin të dyshimta dhe implikonin atë

Top