BOTA articles

DW: BE lë ende në tension Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

19/06/2019     Ministrat e Jashtëm të BE nuk kanë përmendur datë konkrete për dy vendet aspirante për në BE, Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Por në vjeshtë mund të diskutohet për këtë. Ndoshta. Gjermania ngurron, thotë Bernd Riegert në Deutsche Welle.   Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të kenë ende durim. Në tetor

Videot deepfake mund të ‘nxisnin’ trazira të dhunshme shoqërore

16/06/2019     Mark Zuckerberg ka zbuluar një truk digjital i cili mund të bëjë që çdokush të thotë gjithçka.   “Deepfake” (video të dubluara) është një teknikë që bazohet në inteligjencën artificiale. Përdoret për të kombinuar dhe mbivendosur imazhet dhe videot ekzistuese për të krijuar një tjetër realitet jo-ekzistues. Në “Instagram” u ngarkua një

Merkel ka kërkuar këshillë nga Zaev për çështjen e Kosovës, ja si ishte përgjigja e tij (VIDEO)

16/06/2019     Gjatë fjalimit të tij kryeministri Zoran Zaev në Forumin Evropa- Ëachau të Austrisë, mes tjerash ka thënë se një muaj më parë, kancelaria gjermane Angella Merkel ka kërkuar këshillë nga ai se çfarë t’i ofrojë kryeministrit Aleksandar Vuçiq që ta motivoj për të gjetur gjuhë të përbashkët me presidentin e Kosovës, Hashim

Liverpooli kampion i ri i Evropës (VIDEO)

02/06/2019     Liverpooli është kampion i ri i Evropës! “Redsat” shënuan fitore me rezultat 2:0 ndaj Tottenhamit, në ndeshjen finale të Champions League, e cila u zhvillua në stadiumin “Wanda Metropolitano” në Madrid. Mohamed Salah nga penalltia e Divock Origi janë shënues dhe trimat e fitores, por pa e lënë anash edhe portierin Alisson

Stuhi me breshër dhe gurë në Rumani (Video)

29/05/2019     Një pjesë e Rumanisë sot është përfshi nga stuhi, që ka sjellë shi dhe breshër. Në një video të publikuar në rrjetet sociale, shihet se bie breshër me kokrra të madhësive të mëdha, ndërsa duket sikur bien edhe kur.Nuk bëhet e ditur nëse gurët dhe balta kanë rënë nga ndonjë ndërtesë, për

Historia e deputetes së parë shqiptare në Parlamentin Evropian

27/05/2019     Arba Kokalari është bërë eurodeputetja e parë shqiptare. Ajo është zgjedhur nga Suedia, si përfaqësuese në Parlamentin Evropian në zgjedhjet e të dielës. “Unë kam hyrë në Parlamentin Evropian! Faleminderit për të gjithë ata që kanë luftuar për mua!”, shkruante deputetja më e re e PE, Arba Kokalari në “Facebook” pas daljes

Gjenerali i NATO-s: Jemi më të fuqishëm, nuk ja ndajmë sytë Rusisë (VIDEO)

16/05/2019     Zëvendës komandanti i Komandës së Forcës së Bashkuar të NATO-s në Napoli, gjeneral lejtnant Christian Juneau, ishte në Tiranë për të ndjekur konferencën e Ballkanit Perëndimor dhe Rajonit të Detit të Zi, organizuar nga kjo komandë. Në një intervistë ekskluzive për televizionin News 24, gjeneral lejtnant Juneau shpreh ngushëllimet për humbjen e

Britanikja “Express”: Në rast të Luftës së Tretë Botërore, Shqipëria është vendi i tretë më i sigurt në botë

05/05/2019     Lufta e Tretë Botërore është bërë një shqetësim për shumë njerëz ndërkohë që tensionet mes fuqive të mëdha globale, përshkallëzohen.   Marrëdhënia mes SHBA-së dhe Kinës është veçanërisht e acaruar tani, dhe e përditshmja britanike, “Express”, i ka dedikuar një vëmendje të posaçme, vendeve më të sigurta të botës, me më shumë

Top