Daily Archives: 5. June 2019

Edhe Baca Shaban Qorri i gëzohet marrëveshjes për pensionet zvicerane

Edhe Baca Shaban Qorri i gëzohet marrëveshjes për pensionet zvicerane

22:56:49              2019-06-05     Kosovarët mund të gëzohen: Këshilli Kombëtar ka miratuar një marrëveshje të re të sigurimeve shoqërore me Kosovën. Kjo do të thotë që pensionet e AHV-së dhe IV-së së shpejti do të kthehen në këtë shtet të Ballkanit. Shaban Qorri (71) nga Reutigeni BE është i gëzuar.

Mërgim Brahimi, përforcim i ri tek FC Wil

17:07:21                  2019-06-05   Për sezonin e ardhshëm në Challenge League të Zvicrës, FC Wil është përforcuar me futbollistin shqiptar, Mërgim Brahimi. Për here të fundit, 26-vjeçari ishte tek Panioniosi në Greqi nën kontratë, që nga shkurti i këtij viti, megjithatë ai ishte i lirë. Mërgimi nënshkroi një kontratë

Tronditet SVP-ja, ditë feste e Bajramit për nxënësit myslimanë në Aarburg të Zvicrës

13:38:57                2019-06-05     Pas përfundimit të muajit të Ramazanit, fëmijët myslimanë kanë pasur një ditë pushim në Aarburg. Kjo e ka shqetësuar këshilltaren komunale Nicole Müller-Boder dhe këshilltarin kombëtar Andreas Glarner. Të martën, kur Këshilli Komunal në Aarau mbajti takimin e tij, është dashur të realizohet dita sportive

Fatkeqësi e rëndë në Zvicër, një i vdekur dhe gjashtë të lënduar

12:25:51                   2019-06-05   Gjatë punime të rinovimit së teleferikut në qendrën e skijimit Titlisbahn në Zvicër, është shkaktuar një fatkeqësi e rëndë. Sipas informatave të para, një person e ka humbur jetën, ndërsa gjashtë të tjerë janë lënduar. Gjatë aksidentit, teleferiku është mbyllur për turistët dhe gjithashtu

Sot hapet Panairi i Librit në Prishtinë

05/06/2019     Sot hapet panairi i 21-të i librit “Prishtina 2019” që do të mbahet deri më 9 qershor në ambientet e Pallatit të Rinisë, organizuar nga Shoqata e Botuesve të Kosovës.   Në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, panairi i 21-të i librit është pjesë e 20 aktiviteteve kulturore, sportive e inovative për

Dënohet me 13 vite burg shtetasi verimaqedonas në Gjermani

11:40:04                    2019-06-05   Për shkak të vrasjes së përbashkët të një tregtari veturash pranë Bad Herrenalbit në Gjermani, dy persona janë dënuar me burgim të gjatë. Atëbotë 48-vjeçari sirian, u dënua me burgim të përjetshëm pas vendimit të Gjykatës rajonale të Tübingenit, ndërsa shtetasi verimaqedonas 23-vjeçar me

Top