Daily Archives: 15. April 2019

Zbardhen detajet përse shqiptari nga Maqedonia e Veriut e vrau bashkëshorten në Austri

Zbardhen detajet përse shqiptari nga Maqedonia e Veriut e vrau bashkëshorten në Austri

19:17:02               2019-04-15   Pas vrasjes në Tulln të Austrisë, në të cilën një shqiptar 36-vjeçar nga Maqedonia e Veriut dyshohet se ka goditur me kamë bashkëshorten e tij në parking të një supermarketi, tani aktakuza është përgatitur. Nga ajo mund të konstatohet se ai edhe para vrasjes ka qenë

Kandidatët për president republike me shumë premtime, po sa do t`i realizojnë?

13:34:21              2019-04-15     Ejup Berisha Tre kandidatët për President të Republikës Veriore të Maqedonisë, tre profesorët univresitar Blerim Reka, Gordana Siljanovska dhe Stevo Pendarovski tanimë 15 ditë po zhvillojnë fushatë politike me të cilën po i prezentojnë platformat e tyre zgjedhore, të cilat përmbajnë projekte të cilat do ti

Shpërndau fletushka me sfond islamik të rremë, dënohet zvicerani

11:21:43                2019-04-15   Zvicerani i cili shpërndau fletushka të rreme në emër të Këshillit Qendror Islamik në Zvicër, është dënuar. Por teksti i fletushkës nuk ishte i dënueshëm. “I gëzohemi një të ardhmeje të përbashkët, sepse nën hijen e islamit përfundimisht vjen paqa! Me këtë rast, ju kishim lutur

Sulm me armë në një kishë kanadeze, një i vrarë

11:01:39                 2019-04-15     Një person u vra pasi që një sulmues anonim ka hapur zjarr në një kishë në qytetin Salmon Arm, në provincën kanadeze Kolumbia Britanike. “Një i ri u paraqit me pushkë në liturgjinë në një kishë, e drejtoi armën nga im atë dhe filloi

Milionat ruse kundër shtetësisë së Kosovës

  15.04.2019 Përpjekjet e Rusisë për të shtrirë ndikimin në Kosovë, ndonëse në masë të vogël në krahasim me vendet e fuqishme perëndimore, janë edhe në fushën e ekonomisë. Sipas autoriteteve të Kosovës, shtrirja e ndikimit rus në këtë aspekt, vjen kryesisht përmes Serbisë Rusia ka agjendë, përmes së cilës tenton të shtrijë ndikimin e

Përse duhet të konsumoni vezë

15.04.2019 Konsumi i vezëve të paktën 4 në javë bën shumë mirë për shëndetin e syve. Sipas një studimi të publikuar në revistën Clinical Nutrition, kjo gjë mbron shikimin nga një sëmundje e rëndë që është shumë e zakonshme në moshën e tretë, makulopatia. Rezulton se një konsum i rregullt i vezëve redukton në mënyrë

Edhe ti je fajtori i shpërnguljes së rinisë, ti “intelektual”…

15/04/2019       Nga Gjyla Çeliku   A e di ti “intelektual” pse je faktori i shpërnguljes? Sepse ti e ke detyruar fëmijën tënd të bëhet “doktor” pasi ti na paske pasur traditë doktorësh, “profesor” sepse na paska traditë profesorësh, traditë “elitash” të krijuara në kapsullë. Ti “intelektual” jo vetëm profesionin por edhe jetën

Fshatrat që shiten për 150 mijë euro

  15/04/2019     Në Spanjë, 48% e komunave kanë densitet të popullsisë më pak se 12.5 banorë për kilometër katror, një nga normat më të ulëta në Bashkimin Europian dhe 90% e popullsisë është e përqendruar në 30% të territorit. Midis 2011 dhe 2017, sipas komisionerit të qeverisë për sfidën demografike, pothuajse 62% e

Top