Daily Archives: 12. April 2019

Aksident i rëndë në Zvicër, shtatë persona të lënduar

Aksident i rëndë në Zvicër, shtatë persona të lënduar

16:53:13               2019-04-12     Gjatë mëngjesit të së premtes, në autostradën zvicerane A2, në Eich, është shkaktuar një aksident komunikacioni, ku janë përfshirë një maune, një furgon dhe dy vetura udhëtarësh. Me këtë rast janë lëdnuar shtatë persona, informon policia zvicerane, përcjell Shtegu.com. Të premten, më 12 prill 2019,

Momenti i kobshëm për demin, pas kësaj dërgohet në thertore

14:12:21                2019-04-12     Gjatë fazës së ethjes së një çifti lopësh, një dem ishte ndërprerë gjatë procesit, nga një helikopter shpëtimi pranë Detit të Veriut në Belgjikë. I plagosur në organet intime, ai ka përfunduar në thertore. Pronari i tij tani dëshiron të kompensohet. Nëse nuk e vizitoni

Punonin ilegalisht afër “gojës së ujkut”, arrestohen 15 shtetas verimaqedonas e serbë

12:00:51                 2019-04-12     Në kantierin e ndërtimit në Gjykatën e re penale të Mynihut në Gjermani, doganat gjermane kanë arrestuar 14 punëtorë me dokumente të falsifikuara, shkruajnë mediat gjermane, përcjell Shtegu.com. Personat e arrestuar me vete kanë pasur pasaporta me shtetësi kroate. “Por, punëtorët vinin nga Maqedonia

Peticion për pllakë përkujtimore për Iliasin e vogël

11:42:04                2019-04-12     Një banor i lagjes Gotthelf të Bazelit, në të cilën fëmija shtatëvjeçar shqiptar, Iliasi i vogël u godit me thikë nga një e moshuar 75-vjeçare në muajin mars, dëshiron të vendosë një pllakë përkujtimore që do të përkujtonte tragjedinë. Edhe tri javë pas vrasjes makabër

Paralajmërimi i ekspertit të njohur amerikan: Nuk do të ndodhë shkëmbimi i territorit

12/04/2019   Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin Daniel Serwer, ka komentuar në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, idenë e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për shkëmbimin e territorit me Serbinë.   Serwer, teksa është pyetur për pretendimet e Thaçit, që Kosovës do t`i bashkohet Presheva, Medvegja e Bujanoci e në anën tjetër

Shfaqja “as andej, as këndej”, në Teatrin Kombëtar të Kosovës

  Kumanovë, 10 prill – Të shtunën, më 13prill, në Teatrin Kombëtar të Kosovës vjen shfaqja “As andej, as këndej’ e Teatrit e Kumanovës me regji të Kastriot Abdyli. Dramatizimin e shfaqjes e ka bërë nga IlirAjdini, sipas autorëve: BojanTrinunovski, Simeon DamevskidheLupqoTodorovski, informon gazeta KOHA. Shfaqja “As andej, as këndej’ pasqyron realitetin e ditëve tona,

Pejë: Rryma mbytë hoxhën në xhami

12.04.2019 Rryma ka lënë të vdekur imamin nga Peja, Ramë Blakaj. Siç ka njoftuar policia ngjarja ka ndodhur dje pas një incidenti në xhaminë e fshatit Novosellë të Pejës. “Më datën 11.04.2019 është informuar Policia për një rast në Novosellë në Pejë nga dëshmitarët e ngjarjes. Patrulla ka arritur në vend dhe ka vërejtur viktimën

Kardiologu shqiptar nga Kërçova, i shumëkërkuar në Zvicër

10:08:29                  2019-04-12     Florim Cuculi është shef mjekësor në kardiologjinë e Spitalit Kantonal të Lucernit. Para 28 vitesh, ai emigroi nga Maqedonia e Veriut në Zvicër, duke punuar me intensitet të lartë që nga shkolla e mesme, e deri te doktoratura.   I fokusuar në maksimum: PD

Top