Daily Archives: 9. April 2019

Verimaqedonasi arrestohet në Gjermani pas 25 vitesh kërkim

Verimaqedonasi arrestohet në Gjermani pas 25 vitesh kërkim

20:49:03              2019-04-09     Gjatë një kontrolli në pikën doganore, të dielën e7 prillit, policia federale gjermane ka arrestuar një person të shumëkërkuar ndërkombëtarisht. Kundër tij ishte lëshuar një fletarrest ndërkombëtar për delikt seksual. Tani ai gjendet prapa grilave. Të dielën në mëngjes, policia federale gjermane, në pikën kufitare Schëarzbach

Edhe dasmat shqiptare të padëshiruara në Gjermani

20:00:06                  2019-04-09     Në Sauerland të Gjermanisë, dy dasma të komuniteteve të huaja fundjavën e kaluar, janë përkujdesur që të mobilizohet policia. Banorët i kishin alarmuar zyrtarët, pasi ishin dëgjuar të shtëna armësh, raporton portali i lajmeve “Rundblick-Unna”, përcjell Shtegu.com. Në Iserlohn, policia filloi një padi kundër

Arusha “Dushi” pajiset me vizë për në Gjermani

18:33:20               2019-04-09     Një arushë e shpëtuar në Shqipëri, pas një udhëtimi të gjatë, më në fund ka arritur në pyllin e arushave Müritz të Gjermanisë. Arusha me nofkën “Dushi”, për vite të tëra kishte jetuar në një ambient të vogël dhe të ndytë, në vendin e Europës

7 filozofët më pak të njohur grekë, rëndësia e mësimeve të tyre

09/04/2019     Sokrati, Platoni dhe Aristoteli, janë filozofët më të njohur të Greqisë së Lashtë. Ndërkohë, ka shumë filozofë të tjerë grekë, leksionet e të cilëve, kanë vlerë ende sot. Ata kanë jetuar para dhe pas Sokratit, Platonit dhe Aristotelit.   Thalesi nga Mileti (624 – 546 PE.S) Konsiderohet shpesh si filozof i parë

Ivanov a do të fal të dënuarit e 27 prillit, Zaev: Nuk mund ta bëj këtë

09/04/2019     Deri tek presidenti Gjorge Ivanov kanë arritur më shumë kërkesa për falje të të dënuarve në rastin e “27 prillit”. Ndërkohë të premten në orët e pasdites ka arritur edhe një kërkesë konfirmojnë nga Kabineti i Ivanovit, por pa saktësuar numrin e plotë të personave të cilët kërkojnë falje. Jo zyrtarisht mësohet

Ish-presidenti rumun do të gjykohet për krime kundër njerëzimit

  09.04.2019 Ish-presidenti i Rumanisë, Ion Iliescu, do të gjykohet për krime kundër njerëzimit, për shkak të rolit të tij pas revoltës së përgjakshme të Rumanisë, më 1989, e cila rrëzoi regjimin e diktatorit komunist, Nicolae Ceausescu. “Është një moment veçanërisht i rëndësishëm për sistemin e drejtësisë në Rumani, i cili po e përmbush një

Guteresh: Urgjent të ndërpriten luftërat në Libi, nuk ekziston zgjidhje ushtarake

Globi  09.04.2019 Nju-Jork, 9 prill – Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guteresh e dënoi përshkallëzimin e dhunës rreth kryeqytetit libian Tripoli dhe bëri thirrje urgjente për ndërprerjen e luftërave. Ai theksoi se nuk ekziston zgjidhje ushtarake të konfliktit në Libi. Sekretari i përgjithshëm i KB-së u bëri thirrje të gjitha palëve menjëherë

Top