Daily Archives: 5. April 2019

Tetë vite burg një shtetasi verimaqedonas për plaçkitje të rënda

Tetë vite burg një shtetasi verimaqedonas për plaçkitje të rënda

19:25:44                     2019-04-05   Një plaçkitës serik verimaqedonas, i dyshuar për plaçkitje të shumta, të premten është dënuar me tetë vite burgim të pakushtëzuar. Shtetasi 42-vjeçar verimaqedonas akuzohej për grabitje të rënda me dy të lënduar dhe gjashtë plaçkitje të rënda. Shteasi 42-vjeçar verimaqedonas dyshohet se kishte

Arrestohen tre shtetas verimaqedonas për punë ilegale në Gjermani

18:41:55                 2019-04-05     Nëpunësit doganorë të kontrollit financiar në Shtutgart, kanë zbuluar tre punëtorë të punësuar në mënyrë të paligjshme në një kantier, në rrethin e Böblingenit në Gjermani. Gjatë kontrollit të kushteve të punës, zyrtarët doganorë i kanë gjetur dy shtetas verimaqedonas në një kantier në

Gjermania e pa mëshirë ndaj shqiptarit me dy këmbë të këputura

16:21:31                    2019-04-05     Një shqiptar i ri që humbi të dy këmbët në një aksident, do të donte të qëndronte edhe më tej në Hessen. Në Shqipëri, ai nuk sheh ndonjë perspektivë për vetveten. Por, ai duhet të largohet nga Hessen. Ministri i Brendshëm gjerman Beuth

Kontrabasisti Shkodran Osmanaj, pjesë e Berlin Opera Academy 2019

05.04.2019 Kontrabasisti nga Kosova, Shkodran Osmanaj, pas audicionit të suksesshëm do të jetë pjesë e orkestrës kamertale të Operës së Berlinit për 2 produksionet : “Die Zauberflöte” dhe “Le nozze di Figaro”, apo siç njihen shqip “Flauti magjik” dhe “Dasma e Figaros”, përcjellë KultPlus. Këto dy produksione do të zhvillohen gjatë muajve qershor dhe korrik

Uliks Fehmiu: Kam gjak shqiptar, serb e kroat

05.04.2019     Kur i tregova adresën taksistit, ai ma ktheu: “Pih, sa e urrej atë adresë!” E pyeta: “Pse?” “Paj, aty jeton ai shiptari, he nënën ia q*sha, dhënët Zoti të jetë shpërngulur në Kosovë”. Ia kthej: “Ai është babai im”. Ai: “Ja, e dh*va!” Kështu thotë, ndër të tjera, në një intervistë për

Blerim Reka reagon për përfshirjen e Selmanit në fushatë për Pendarovskin, letër Tiranës që ta shkarkojë nga pozita e Konsullit

05/04/2019     Blerim Reka, kandidati i pavarur në zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut, ka reaguar në lidhje me përfshirjen në fushatë të Imer Selmanit, Konsullit të Nderit të Republikës së Shqipërisë me seli në Manastir. “Në konventën e kandidatit të LSDM-së, që u mbajt mbrëmë në Shkup, Imer Selmani me fjalimin e tij

Top