Daily Archives: 2. April 2019

Vetëm edhe dy fjalë për “Shabanin” gjerman që vrau serbët në Kosovë, Kroaci dhe në Bosnje

Vetëm edhe dy fjalë për “Shabanin” gjerman që vrau serbët në Kosovë, Kroaci dhe në Bosnje

21:43:08                2019-04-02     Roland Bartecko ka shërbyer në Bundeswehr dhe luftoi në anën kroate të luftës së Bosnjes, ndërsa më vonë edhe për UÇK-në. Në Kosovë ka vuajtur burg për një sulm me bombë ndaj një delegacioni serb. Për radio “DW” ai flet për librin e tij “Aroma

Na ishte dikur Estrada e Tiranës

02/04/2019     Estrada e Tiranës, sikurse ato të rretheve, sot janë drejt zhdukjes. E themeluar 65-vjet më parë, nga kjo Estradë kanë ngelur vetëm një pjesë e aktorëve të brezit të dytë e atij të tretë, të viteve 80-të.   Estrada e Tiranës u themelua më 2 maj 1952, si pjesë përbërëse e teatrit

Gjermania nuk e mbështetë shkëmbimin e territoreve mes Kosovës e Serbisë

02/04/2019     Gjermania mbështetë dialogun për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, por jo shkëmbimin e territoreve.   Kështu u shprehën sot  në Prishtinë deputetët e Bundestagut Gjerman, Peter Bayer dhe Christian Schmidt pas një takimi me kryeministrin Ramush Haradinaj.   “Ne jemi në vizitë zyrtare, por ne jemi me miqtë tanë. Biseduam

Digjet “BMW X5” me targa të Kosovës në autostradën Gjevgjeli-Shkup

02/04/2019     Foto Ilustrim Herët në mëngjes, pesëdhjetë minuta pas mesnate, në Stacionin policor në Gjevgjeli është denoncuar se në autostradën Gjevgjeli-Shkup, tek udhëkryqi “Smokvicë” ka shpërthyer zjarr në automjetin e udhëtarëve “BMV X5” me targa të Kosovës i cili ishte në lëvizje, ndërsa është drejtuar nga personi A.R. (47) nga Kosova.   Automjeti

Pas Djalit, Limaj e punëson motrën

02.04.2019 Pas djalit, kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka rahatuar edhe anëtarë të tjerë të familjës në punë. Kësaj radhe, ai e ka punësuar motren e tij, Lumturije Pacolli. Nisma Socialdemokrate me sukses është duke e realizuar premtimin e fushatës zgjedhore për punësime, vetëm se të punësuarit janë familjarë të kryetarit të Nismës, Fatmir

Hutchison shpreson që SHBA-ja do ta ratifikojë anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

02.04.2019 Përfaqësuesja e përhershme e Shteteve të Bashkuara në NATO, ambasadorja Kay Bailey Hutchison duke folur nga Brukseli përmes video-konferencës, theksoi rolin e NATO-s në 70 vjetorin e themelimit të organizatës. Ndërkaq, ajo la të kuptohej se SHBA do ta ratifikonin në vjeshtë Protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Huthison theksoi nevojën

Top