Daily Archives: 1. April 2019

Tmerrohet Maqedonia, nipi e rrah deri në vdekje gjyshin e tij

01.04.2019   Nipi e rrah deri në vdekje gjyshin në Maqedoni   Gjashtëdhjetë e gjashtë vjeçari me iniciale S.M. ka ndërruar jetë në spital, pasi është rrahur fizikisht nga nipi i tij 19 vjeçar. Rasti ka ndodhur në qytetin Koçan të Maqedonisë Veriore, transmeton Gazeta Lajm. Policia ka arr.estuar 19 vjeçarin me iniciale Z.M. dhe

Fillon fushata, shqiptarët vendosin kush do jetë president i Maqedonisë së Veriut

01/04/2019   Maqedonia e Veriut po përgatitet për fushatën zgjedhore presidenciale në një kohë kur po shtohen dilemat mbi mundësinë e bojkotit të balotazhit nga opozita maqedonase. Janë tre kandidatë që garojnë për postin e presidentit. Një kandidat shqiptar e ka vështirë të kalojë në balotazh, megjithatë janë votat e shqiptarëve që vendosin se kush

Shqiptarët janë raca më e bukur, shprehet studiusi dhe udhëpërshkruesi françez, Ami Boue

1.04.2019   Xhemaledin Salihu/   /Përshtypjet nga leximi i librit: Ami Boue, Shqipëria/në Turqinë Europiane/, në përkthim të Ilirjana Angonit, Tiranë, 2011/ Në parathënien e botuesit thuhet se ky libër paraqet Shqipërinë dhe Shqiptarët në kuadrin e Turqisë Europiane. Vepra u botua, për herë të parë më 1840. Libri përmban 6 kapituj me 217 faqe.

Edhe Loriana Kuka e artë në Gjeorgji

1.04.2019 Loriana Kuka e ka fituar medaljen e artë në turneun e xhudos, Grand Prix, në Gjeorgji, pasi e mposhti xhudisten kubanen Kaliema Antomarchi në finale të dielën, duke ia siguruar Kosovës medaljen e dytë nga ky turne. Kuka e mundi me ippon Antomarchin në finalen e kategorisë -78 kilogramë të dielën në Tbilisi, raporton Gazeta

“Becoming” i Michelle Obamas shënon rekord shitjesh

1.04.2019 Libri i Michelle Obama “Becoming” është drejt rrugës për t’u bërë autobiografia më e suksesshme në historinë e botimeve, pasi deri tani janë shitur më shumë se 10 milionë kopje, deklaroi shtëpia botuese “Penguin Random House” (PRH). “Ne besojmë se autobiografia mund të bëhet më e suksesshmja në histori”, thekson Thomas Rabe, drejtori menaxhues

Ku jetojnë dhe punojnë 1 milion emigrantët shqiptarë në Europë!

1.04.2019 Të dhënat e EUROSTAT që prej vitit 2009 tregojnë tre shtetet me flukse më të larta të azilkërkuesve shqiptare janë Gjermania, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar. Flukset më të larta kanë qenë fillimisht drejt Gjermanisë, ku sipas të dhënave akumulative prej 2009 kanë aplikuar rreth 84 mijë shqiptarë, ose 47% e totalit të aplikimeve

Top