Monthly Archives: April 2019

TRAGJIKE: DITËN E PARË TË PUNËS HUMB JETËN EDHE NJË KOSOVAR NË GJERMANI

13:51:28              2019-04-30     Në ditën e tij të parë të punës në një kantier në Mynih të Gjermanisë, një person nga Kosova vdiq gjatë një aksidenti të hënën në mëngjes. Të hënën, më 29.04.2019, rreth orës 10.00, menaxheri i një kantieri në rrugën “Motorstrasse”, kishte thirr emergjencën duke e

Albian Ajeti do ta thyej rekordin zviceran të golashënuesve

12:07:51                2019-04-30     Përse Albian Ajeti (22) do të shënojë më shumë se 111 gola në Super ligën zvicerane, përse Alex Frei është një “bir bushtre” dhe përse dueli kundër St Gallenit jashtzakonisht e motivoi. Jo, ata nuk do të bëhen më asnjëherë miq në këtë jetë. Tifozët

Agjendat serbe dhe ruse nuk mund të jenë të pranueshme për popullin shqiptar në Maqedoninë Veriore

30/04/2019     Abdulla Mehmeti/   Mbi filozofitë politike tepër të vjetruara, të deklasuara, jodemokratike, antihistorike dhe të pafuqishme për t’ia lënë kësaj radhe “këmbët e arushës” popullit shqiptar në Maqedoninë Veriore OBRM-PDUKM e pareformuar thellësisht nuk mund të mendohet si partner politik i shqiptarëve Zgjedhja e presidentit shqiptar në Maqedoninë Veriore, jo që është

Si dante pleqni Xhemajl Obrija

30/04/2019   N’Drenicë Xhemajl Obrija i katûndit Obrij, ka kênë n’zâ me dâ pleqní. Njiher, n’nahije t’Gillanit, ishin pasë bâ dymbëdhet gjaqe edhe nji varrë. Parija e katûndit u mundue me i pajtue po s’ia duelën m’krye. Çuen e e thirrën Mehmet Roshanin e rrethit t’Perzerendit edhe Xhemajl Obrijën. Mehmet Roshani shkon e rrîn tue

Revista amerikane: Shqiptarja Eva Belishova, piktorja e vitit

30/04/2019     Destig 5”, revista e njohur amerikane e ka shpallur piktoren shqiptare, Eva Belishova “Top Artist“ për vitin 2019. Tepër e njohur në shtetin e Kalifornisë, Belishova ka tërhequr vëmendjen e kritikës dhe disa nga pikturat e saj janë pjesë e një interviste të gjatë në “Destig 5”, transmeton Koha jonë.   Kur

SKANDALOZE: Arbëreshi dënohet me 1100 euro dhe 5 vite ndalesë hyrje në Maqedoninë e Veriut, vetëm pse shpalosi flamurin në Kalanë e Ohrit

21:10:10                  2019-04-29     Gjergj Prekoçaj, njëri nga udhëheqësit e grupit të Arbëreshëve që shpalosi flamurin në Kalanë e Ohrit është dënuar me 1100 euro dënim nga Gjykata e Ohrit, por përveç kësaj atij i është shqiptuar masë ndalese prej 5 viteve për të mos hyrë në Maqedoni,

Gjobitet zvicerani që abuzoi seksualisht gomaricën

16:30:20              2019-04-29   Në një stallë kafshësh në Triesenberg (FL), nga mesi i muajit shkurt, një zviceran ka abuzuar seksualisht me një gomaricë. Tani ai është dënuar. Të hënën në mëngjes, shtetasi 38-vjeçar zviceran është dashur të përgjigjet para gjykatës për mizorinë e kafshëve në Lichtenstein, shkruan “20 Minuten”, përcjell

Top