Daily Archives: 17. March 2019

Aksident i rëndë në Gjermani, humb jetën një person

Aksident i rëndë në Gjermani, humb jetën një person

19:30:08                 2019-03-17     Një trung i një peme në të cilën është përplasur një veturë të llojit Honda Civic ngjyrë gri, pothuajse ka depërtuar në qendër të automjetit duke u goditur nga ana e pasagjerëve. Në këtë pamje është shumë e qartë: Vozitësi nuk ka pasur asnjë

Vazhdon katrahura e natyralizimit të shqiptarit nga Maqedonia e Veriut

14:15:01                 2019-03-17     Natyralizimi i shqiptarit nga Maqedonia e Veriut, Haki Iseinit, është duke u zhvilluar mëtitje në një histori të pafundme. Procesi është dashur të ndalohej për herë të dytë, pasi Hakiu po përballet me një procedurë penale, shkruan “Aargauer Zeitung”, përcjell Shtegu.com. Kjo është konfirmuar

Arrestohen dy persona me punë ilegale në Gjermani

13:55:27              2019-03-17     Më 12 mars 2019, autoritetet doganore gjermane për punë ilegale të zyrën kryesore doganore në Dortmund, kanë kontrolluar një kantier ndërtimi në Gladbeck. Ndër punëtorët e hasur, kanë qenë edhe dy shtetas shqiptarë të moshës 32 dhe 43 vjeçare, të cilët ishin të punësuar në vend

Historia shqiptare, selektive, duhet të bëhet rivlerësimi i ngjarjeve dhe personaliteteve

17/03/2019   Historiografia shqiptare përgjithësisht është selektive, ndërsa ngjarje dhe figura të ndryshme në të janë censuruar. Ky është pohimi që studiuesja e historisë, Ana Lalaj, bën gjatë një bisede për “TemA TV”, ndërsa flet për historinë shqiptare dhe rivlerësimin e ngjarjeve dhe disa personaliteteve. Ndërkohë që ndalet në figura apo momente të veçantë historikë,

Sela për Menduh Thaçin: Për hir të një të kaluare…

17/03/2019   Gjykata Penale në Shkup ka marr vendim për rastin “Titanik 2 ”, duke dënuar deputetin dhe njëherazi kryetarin e Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Menduh Thaçi, me tre vjet e dy muaj burg.   Në lëndën “Titanik 2” Menduh Thaçi akuzohet se ka dakorduar të miratohen ankesat për rivotimin në tre vendvotime në Strumicë

“Regjistrimi”, dosja ku dyshohen Ali Ahmeti dhe Nikolla Gruevski pa epilog

17/03/2019   Në gjashtë muajt e fundit siç theksohet në raportin e fundit të PSP-së, për lëndën “Regjistrimi”, i cili është në procedurë hetimore, janë dëgjuar më shumë dëshmitarë.   “Në drejtim të vërtetimit të shumës reale që janë ndarë nga Buxheti i shtetit, për të zbatimin e regjistrimit të popullsisë në Maqedoni gjatë vitit

Shkollat po mbesin pa nxënës, familjet ikin në perëndim

17.03.2019   Kjo orë mësimi në shkollën fillore “Bajram Shabani” në Kumanovë ishte e fundit për nxënësin e klasës së parë Milot Emini. Ai shfrytëzoi këtë orë për të mësuar edhe shkronjat e mbetura të alfabetit të gjuhës shqipe për shkak se të nesërmen po nisej drejt Gjermanisë për të filluar një jetë të re

Top